For Class 4A teams, regional games will be played July 6-11 at various sites across the state. The 2017 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 17-21 at the Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE SOFTBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:


4A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 1
         
   
  Bishop Heelan      
  G3  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Sioux City (Riverside Park)      
    LeMars
LeMars         2-0  
Thu., July 6, 7:00p G1    
At LeMars   LeMars      
      4-2  
Storm Lake        
    Tue., July 11, 7:00p G5  
    Sergeant Bluff-Luton
    CHAMPION
    8-3
      At Sergeant Bluff  
   
  Sergeant Bluff-Luton      
  G4  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Sergeant Bluff      
    Sergeant Bluff-Luton
Carroll   6-1  
Thu., July 6, 7:00p G2      
At Carroll   Carroll      
      13-2 (5 innings)  
Spencer          


4A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 2
         
   
  Ballard      
  G3  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Huxley      
    Ballard
Harlan         18-0  
Thu., July 6, 7:00p G1    
At Harlan   Nevada      
      3-2 (8 innings)  
Nevada        
    Tue., July 11, 7:00p G5  
    Ballard
    CHAMPION
    7-0
      At Huxley  
   
  Denison-Schleswig      
  G4  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Denison      
    Denison-Schleswig
Lewis Central   5-4  
Thu., July 6, 7:00p G2      
At Council Bluffs, Lewis Central   Lewis Central      
      8-0  
Glenwood          


4A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 3
         
   
  Perry      
  G3  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Perry      
    Perry
Waverly-Shell Rock         4-3  
Thu., July 6, 7:00p G1    
At Waverly   Waverly-Shell Rock      
      5-0  
Webster City        
    Tue., July 11, 7:00p G5  
    Carlisle
    CHAMPION
    14-1
      At Carlisle  
   
  Carlisle      
  G4  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Carlisle      
    Carlisle
Norwalk   12-1  
Thu., July 6, 7:00p G2      
At Norwalk   Norwalk      
      6-2  
Pella          


4A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 4
         
   
  Benton Community      
  G3  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Van Horne      
    Benton Community
Western Dubuque         6-3  
Thu., July 6, 7:00p G1    
At Epworth, Western Dubuque   Western Dubuque      
      8-4  
Decorah        
    Tue., July 11, 7:00p G5  
    Charles City
    CHAMPION
    2-1
      At Van Horne  
   
  Charles City      
  G4  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Charles City      
    Charles City
Independence   3-1  
Thu., July 6, 7:00p G2      
At Independence   Independence      
      11-0 (6 innings)  
Wahlert Catholic          


4A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 5
         
   
  Oskaloosa      
  G3  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Oskaloosa      
    Oskaloosa
Washington         7-1  
Thu., July 6, 7:00p G1    
At Washington   Washington      
      7-2  
Central DeWitt        
    Tue., July 11, 7:00p G5  
    Oskaloosa
    CHAMPION
    5-1
      At Oskaloosa  
   
  Burlington      
  G4  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Burlington      
    Burlington
North Scott   3-1  
Thu., July 6, 7:00p G2      
At Eldridge   North Scott      
      11-4  
Clear Creek-Amana          


4A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 6
         
   
  Fairfield      
  G3  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Fairfield      
    Fairfield
Keokuk         11-6  
Thu., July 6, 7:00p G1    
At Keokuk   Keokuk      
      7-2  
Fort Madison        
    Tue., July 11, 7:00p G5  
    Fairfield
    CHAMPION
    4-2
      At Fairfield  
   
  Des Moines Hoover      
  G4  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Des Moines, Hoover      
    Des Moines Hoover
Waterloo East   12-2 (5 innings)  
Thu., July 6, 7:00p G2      
At Waterloo, East   Waterloo East      
      6-3  
Bondurant-Farrar          


4A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 7
         
   
  Mount Pleasant      
  G3  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Mount Pleasant      
    Mount Pleasant
Marion         13-6  
Thu., July 6, 7:00p G1    
At Marion   Maquoketa      
      10-0 (6 innings)  
Maquoketa        
    Tue., July 11, 7:00p G5  
    Mount Pleasant
    CHAMPION
    7-3
      At Mount Pleasant  
   
  ADM      
  G4  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Adel      
    Cedar Rapids Xavier
Cedar Rapids Xavier   10-0  
Thu., July 6, 7:00p G2      
At Cedar Rapids, Xavier   Cedar Rapids Xavier      
      12-0  
Grinnell          


4A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 8
         
   
  Winterset      
  G3  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Winterset      
    Winterset
Newton         8-1  
Thu., July 6, 7:00p G1    
At Newton   Newton      
      11-1  
Knoxville        
    Tue., July 11, 7:00p G5  
    Winterset
    CHAMPION
    3-0
      At Winterset  
   
  Boone      
  G4  
  Sat., July 8, 7:00p  
    At Boone      
    Boone
Dallas Center-Grimes   5-4  
Thu., July 6, 7:00p G2      
At Dallas Center   Dallas Center-Grimes      
      6-5  
Mason City