For Class 3A teams, regional games will be played July 5-10 at various sites across the state. The 2017 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 17-21 at the Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE SOFTBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:


3A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 1
     
     
Sioux Center          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Sioux Center   Sioux Center      
      5-1 G5  
MOC-Floyd Valley   Fri., July 7, 7:00p  
    At Sioux Center      
    Sioux Center
Pocahontas Area         9-2  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Pocahontas   East Sac County      
      3-0  
East Sac County        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Sioux Center
    CHAMPION
    7-6
Algona       At Sioux Center  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At Algona   Hampton-Dumont      
      2-1 G6  
Hampton-Dumont   Fri., July 7, 7:00p  
    At Algona      
    Iowa Falls-Alden
Iowa Falls-Alden   4-1  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Iowa Falls   Iowa Falls-Alden      
      8-1  
Clarion-Goldfield          


3A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 2
     
     
Boyden-Hull/Rock Valley          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Boyden   Boyden-Hull/Rock Valley      
      10-2 G5  
George-Little Rock/Central Lyon   Fri., July 7, 7:00p  
    At Boyden      
    Boyden-Hull/Rock Valley
Sheldon         14-2 (6 innings)  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Sheldon   Estherville-Lincoln Central      
      4-3  
Estherville-Lincoln Central        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Boyden-Hull/Rock Valley
    CHAMPION
    6-2
Spirit Lake       At Boyden  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At Spirit Lake   Spirit Lake      
      10-0 (5 innings) G6  
Forest City   Fri., July 7, 7:00p  
    At Spirit Lake      
    Spirit Lake
Clear Lake   10-5  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Iowa Falls   Clear Lake      
      10-7  
Garner-Hayfield-Ventura          


3A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 3
     
     
Humboldt          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Humboldt   Humboldt      
      6-1 G5  
Gilbert   Fri., July 7, 7:00p  
    At Humboldt      
    Humboldt
Roland-Story         6-4 (8 innings)  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Roland   Roland-Story      
      9-1  
South Hardin        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Humboldt
    CHAMPION
    5-0
Cherokee       At Humboldt  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At Cherokee   Cherokee      
      3-1 G6  
Greene County   Fri., July 7, 7:00p  
    At Cherokee      
    Southeast Valley
Southeast Valley   11-9  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Harcourt   Southeast Valley      
      1-0  
Kuemper Catholic          


3A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 4
     
     
Center Point-Urbana          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Center Point   Center Point-Urbana      
      22-0 (3 innings) G5  
Oelwein   Fri., July 7, 7:00p  
    At Center Point      
    Center Point-Urbana
New Hampton         10-5  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At New Hampton   New Hampton      
      17-5  
Waukon        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Center Point-Urbana
    CHAMPION
    6-5
West Delaware       At Center Point  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At Manchester   West Delaware      
      8-1 G6  
Osage   Fri., July 7, 7:00p  
    At Manchester      
    Crestwood
Crestwood   3-2  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Cresco   Crestwood      
      15-9  
North Fayette Valley          


3A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 5
     
     
Mount Vernon          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Mount Vernon   Mount Vernon      
      12-0 (3 innings) G5  
Columbus   Fri., July 7, 7:00p  
    At Mount Vernon      
    Mount Vernon
Anamosa         13-2 (5 innings)  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Anamosa   Monticello      
      8-3  
Monticello        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Mount Vernon
    CHAMPION
    12-2
Union       At Mount Vernon  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At La Porte City   East Marshall      
      3-2 (10 innings) G6  
East Marshall   Fri., July 7, 7:00p  
    At La Porte City      
    East Marshall
Vinton-Shellsburg   5-4  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Vinton   Vinton-Shellsburg      
      7-0  
South Tama County          


3A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 6
     
     
Davenport Assumption          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Davenport, Assumption   Davenport Assumption      
      9-0 G5  
Williamsburg   Fri., July 7, 7:00p  
    At Davenport, Assumption      
    Davenport Assumpton
Northeast         9-0  
Thurs., July 6, 7:00p G2    
At Goose Lake   Northeast      
      6-5 (11 Innings)  
Camanche        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Davenport Assumption
    CHAMPION
    10-0
West Liberty       At Davenport, Assumption  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At West Liberty   West Liberty      
      6-1 G6  
Davis County   Fri., July 7, 7:00p  
    At West Liberty      
    West Liberty
West Burlington/Notre Dame   5-4  
Thurs., July 6, 7:00p G4      
At West Burlington   West Burlington/Notre Dame      
      16-9  
Central Lee          


3A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 7
     
     
Solon          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Solon   Solon      
      11-1 G5  
Mid-Prairie   Fri., July 7, 7:00p  
    At Solon      
    Solon
PCM         6-4  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Monroe   PCM      
      12-0 (4 innings)  
Chariton        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    Albia
    CHAMPION
    11-3
Albia       At Solon  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At Albia   Albia      
      9-1 G6  
Central Decatur   Fri., July 7, 7:00p  
    At Albia      
    Albia
Clarke   4-1  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Osceola   Centerville      
      10-9  
Centerville          


3A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 8
     
     
Atlantic          
Wed., July 5, 7:00p G1    
At Atlantic   Atlantic      
      12-0 G5  
Clarinda   Fri., July 7, 7:00p  
    At Atlantic      
    Atlantic
Red Oak         11-1  
Wed., July 5, 7:00p G2    
At Red Oak   Red Oak      
      9-5  
Shenandoah        
    Mon., July 10, 7:00p G7  
    West Marshall
    CHAMPION
    3-2
West Marshall       At Atlantic  
Wed., July 5, 7:00p G3    
At State Center   West Marshall      
      9-0 G6  
Creston   Fri., July 7, 7:00p  
    At State Center      
    West Marshall
Saydel   5-4  
Wed., July 5, 7:00p G4      
At Saydel   North Polk      
      7-4  
North Polk