The 2019 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 7-19. Regional winners advance to the state tournament, which runs February 25-March 2 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

Games with dates and times listed in bold print and underlined were rescheduled starts or postponements, caused by winter weather.

2019 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

CLASS 1A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


1A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 1
     
     
West Hancock    
G6    
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Storm Lake St. Mary's   At Britt   West Hancock  
  Friday, Feb. 8, 7:00p G1         70-17 G10  
  At Storm Lake, St. Mary's West Bend-Mallard   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  West Bend-Mallard 46-35     At Emmetsburg  
           
  George-Little Rock     West Hancock
  Saturday, Feb. 9, 6:00p G2     61-35
  At George George-Little Rock    
  Harris-Lake Park 70-50 G7    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Clay Central-Everly   At George   Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire  
  Friday, Feb. 8, 7:00p G3         49-36  
  At Everly Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire  
  Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire   54-32     Monday, Feb. 18, 7:00p G12  
          WinnerG12
    CHAMPION
    SCORE
Kingsley-Pierson   At Sioux Center  
G8    
        Tuesday, Feb. 12, 7:00p    
  Akron-Westfield   At Kingsley   Kingsley-Pierson
  Friday, Feb. 8, 7:00p G4         72-61 G11  
  At Akron Akron-Westfield   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Remsen St. Mary's   60-22     At Kingsley  
              Kingsley-Pierson
        55-49
     
Gehlen Catholic      
G9      
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p        
  MMCRU   At LeMars, Gehlen Catholic   MMCRU      
  Saturday, Feb. 9, 1:00p G5         65-60 (OT)  
  At Marcus MMCRU    
  Trinity Christian 66-32      


1A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 2
     
     
Clarksville    
G6    
    Wednesday, Feb. 13, 5:00p    
  Rockford   At Clarksville   Clarksville  
  Friday, Feb. 8, 7:00p G1         66-33 G10  
  At Rockford Rockford   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Riceville 51-36     At Clarksville  
           
  Bishop Garrigan     Clarksville
  Friday, Feb. 8, 7:00p G2     54-35
  At Algona, Bishop Garrigan Bishop Garrigan    
  Northwood-Kensett 58-27 G7    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Newman Catholic   At Algona, Bishop Garrigan   Bishop Garrigan  
  Saturday, Feb. 9, 5:00p G3         58-35  
  At Mason City, Neman Newman Catholic  
  North Iowa   70-45     Monday, Feb. 18, 7:00p G12  
          WinnerG12
    CHAMPION
    SCORE
Kee   At West Union  
G8    
        Wednesday, Feb. 13, 6:00p    
  Turkey Valley   At Waukon   Kee
  Saturday, Feb. 9, 7:00p G4         31-30 G11  
  At Jackson Junction Turkey Valley   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  West Central   73-45     At West Union  
              North Butler
        49-37
     
Tripoli      
G9      
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p        
  North Butler   At Tripoli   North Butler      
  Friday, Feb. 7, 6:00p G5         44-36  
  At Greene North Butler    
  Nashua-Plainfield 48-29      


1A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 1A REGION 3
     
     
Janesville    
G6    
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Gladbrook-Reinbeck   At Janesville   Gladbrook-Reinbeck  
  Friday, Feb. 8, 7:00p G1         52-44 G10  
  At Reinbeck Gladbrook-Reinbeck   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Waterloo Christian 57-30     At Cedar Falls  
           
  Central Community     Central Community
  Friday, Feb. 8, 7:00p G2     55-46
  At Elkader Central Community    
  Starmont 59-52 G7    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Dunkerton   At Elkader   Central Community  
  Saturday, Feb. 9, 7:00p G3         56-41  
  At Dunkerton Dunkerton  
  Edgewood-Colesburg   42-36     Monday, Feb. 18, 7:00p G12  
          WinnerG12
    CHAMPION
    SCORE
AGWSR   At Cedar Falls  
G8    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Don Bosco   At Ackley   AGWSR
  Friday, 8eb. 7, 6:00p G4         74-21 G11  
  At Gilbertville North Tama   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  North Tama   47-27     At La Porte City  
              Springville
        53-49
     
Springville      
G9      
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p        
  Central City   At Springville   Springville      
  Friday, Feb. 8, 7:30p G5         58-51  
  At Central City Central City    
  Midland 42-32      


1A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 4
     
     
Lynnville-Sully    
G6    
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Iowa Mennonite   At Sully   Lynnville-Sully  
  Friday, Feb. 8, 7:30p G1         56-42 G10  
  At Kalona, Iowa Mennonite Iowa Mennonite   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Iowa Valley 53-45     At Victor  
           
  Meskwaki Settlement     Lynnville-Sully
  Saturday, Feb. 9, 3:00p G2     62-43
  At Meskwaki Settlement Meskwaki Settlement    
  BGM 45-26 G7    
        Wednesday, Feb. 13, 5:30p    
  GMG   At Meskwaki Settlement   Meskwaki Settlement  
  Friday, Feb. 8, 7:30p G3         65-41  
  At Garwin HLV  
  HLV   50-49     Monday, Feb. 18, 7:00p G12  
          WinnerG12
    CHAMPION
    SCORE
Marquette Catholic   At Iowa City, West  
G8    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Prince of Peace   At Bellevue, Marquette   Marquette Catholic
  Friday, Feb. 8, 7:00p G4         57-29 G11  
  At Clinton, Prince of Peace Prince of Peace   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Lone Tree   42-36     At Bellevue, Marquette  
              Marquette Catholic
        52-16
     
Easton Valley      
G9      
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p        
  Calamus-Wheatland   At Preston   Calamus-Wheatland      
  Friday, Feb. 8, 7:00p G5         52-46  
  At Wheatland Calamus-Wheatland    
  Cedar Valley Christian 65-18      


1A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 5
     
     
Montezuma    
G6    
    Wedneesday, Feb. 13, 7:00p    
  Moravia   At Montezuma   Montezuma  
  Friday, Feb. 8, 7:00p G1         82-16 G10  
  At Moravia Moravia   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Twin Cedars 40-35     At Montezuma  
           
  Keota     Montezuma
  Friday, Feb. 8, 7:00p G2     66-22
  At Keota Keota    
  English Valleys 48-34 G7    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Moulton-Udell   At Keota   Keota  
  Friday, Feb. 8, 7:00p G3         50-33  
  At Moulton Moulton-Udell  
  Melcher-Dallas   46-41     Monday, Feb. 18, 7:00p G12  
          WinnerG12
    CHAMPION
    SCORE
Sigourney   At Williamsburg  
G8    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Waco   At Sigourney   Sigourney
  Friday, Feb. 8, 5:00p G4         41-17 G11  
  At Wayland Winfield-Mount Union   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Winfield-Mount Union   45-35     At Sigourney  
              Sigourney
        36-25
     
Holy Trinity      
G9      
    Tuesday, Feb. 12, 7:00p        
  Burlington, Notre Dame   At Burlington, Holy Trinity   Holy Trinity      
  Saturday, Feb. 9, 7:00p G5         55-51  
  At Burlington, Notre Dame Burlington, Notre Dame    
  New London 60-39      


1A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 6
     
     
Seymour    
G6    
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Lenox   At Centerville   Seymour  
  Saturday, Feb. 9, 7:00p G1         69-53 G10  
  At Lenox Lenox   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Mormon Trail 52-8     At Centerville  
           
  Diagonal     Seymour
  Thursday, Feb. 7, 7:00p G2     59-41
  At Diagonal Diagonal    
  Essex 53-30 G7    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Murray   At Diagonal   Murray  
  Thursday, Feb. 7, 7:00p G3         29-27  
  At Murray Murray  
  Stanton   44-43     Monday, Feb. 18, 7:00p G12  
          WinnerG12
    CHAMPION
    SCORE
North Mahaska   At Pleasantville  
SCORE G8    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Southeast Warren   At New Sharon   North Mahaska
  Thursday, Feb. 7, 5:30p G4         68-17 G11  
  At Liberty Center Southeast Warren   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  East Union   49-33     At Chariton  
              North Mahaska
        66-34
     
Lamoni      
G9      
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p        
  Bedford   At Lamoni   Bedford      
  Thursday, Feb. 7, 7:00p G5         59-47  
  At Bedford Bedford    
  South Page 57-27      


1A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 7
     
     
CAM    
G6    
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Audubon   At Anita   CAM  
  Friday, Feb. 8, 7:00p G1         73-67 G10  
  At Audubon Audubon   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Coon Rapids-Bayard 55-37     At Guthrie Center  
           
  Griswold     CAM
  Thursday, Feb. 7, 7:00p G2     67-23
  At Griswold Griswold    
  East Mills 28-17 G7    
        Wednesday, Feb. 13, 6:00p    
  Fremont Mills   At Griswold   Fremont Mills  
  Thursday, Feb. 7, 7:00p G3         51-46  
  At Tabor Fremont Mills  
  Orient-Macksburg   59-24     Monday, Feb. 18, 7:00p G12  
          WinnerG12
    CHAMPION
    SCORE
Colo-Nesco   At West Des Moines, Valley  
G8    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  Ankeny Christian   At Colo   Colo-Nesco
  Friday, Feb. 8, 7:00p G4         61-50 G11  
  At Ankeny Christian Academy Paton-Churdan   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Paton-Churdan   46-33     At Colo  
              Colo-Nesco
        42-40
     
Collins-Maxwell      
G9      
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p        
  Baxter   At Maxwell   Collins-Maxwell      
  Thursday, Feb. 7, 6:00p G5         61-46  
  At Baxter Baxter    
  Grand View Christian 44-31      


1A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 8
     
     
Newell-Fonda    
G6    
    Tuesday, Feb. 12, 7:00p    
  Siouxland Christian   At Newell   Newell-Fonda  
  Friday, Feb. 8, 6:00p G1         92-46 G10  
  At Sioux City, Siouxland Christian Siouxland Christian   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  River Valley 56-32     At Newell  
           
  Ar-We-Va     Newell-Fonda
  Saturday, Feb. 9, 1:00p G2     73-42
  At Westside Ar-We-Va    
  Riverside 53-35 G7    
        Wednesday, Feb. 13, 7:00p    
  West Harrison   At Westside   Ar-We-Va  
  Thursday, Feb. 7, 7:00p G3         62-44  
  At Mondamin West Harrison  
  Heartland Christian   66-39     Monday, Feb. 18, 7:00p G12  
          WinnerG12
    CHAMPION
    SCORE
Westwood   At Ida Grove  
G8    
        Tuesday, Feb. 12, 7:00p    
  Boyer Valley   At Sloan   Westwood
  Saturday, Feb. 9, 6:00p G4         76-38 G11  
  At Dunlap WinnerG4   Friday, Feb. 15, 7:00p  
  Whiting   SCORE     At Sloan  
              Westwood
        57-32
     
Exira/Elk Horn-Kimballton      
G9      
    Wednesday, Feb. 13, 7:00p        
  Glidden-Ralston   At Elk Horn   Exira/Elk Horn-Kimballton      
  Friday, Feb. 8, 7:00p G5         61-51  
  At Glidden Glidden-Ralston    
  Woodbine 54-38