The 2020 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 13-26. Regional winners advance to the state tournament, which runs March 2-7 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2020 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 2A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


2A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 1
   
   
Western Christian  
G3  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Sibley-Ocheyedan At Hull, Western Christian Western Christian 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1    61-52G7 
At Sibley-OcheyedanRock Valley Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Rock Valley54-36  At Hull, Western Christian 
      
  Western Christian
  58-48
West Sioux  
G4  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 At West Sioux Boyden-Hull 
    57-40 
Boyden-Hull 
    Wed., Feb. 26, 7 PMG9 
     Western Christian
  CHAMPION
  60-52
Central Lyon At George-Little Rock 
G5    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 At Rock Rapids, Central Lyon Central Lyon
    77-40G8 
South O'Brien Friday, Feb. 21, 7 PM 
    At MOC-Floyd Valley 
       Central Lyon
    73-41
   
West Monona   
G6   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 Lawton-Bronson At West Monona West Monona   
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2    77-53 
At Lawton-BronsonHinton  
 Hinton59-53   


2A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 2
   
   
Osage  
G3  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Central Springs At Location Osage 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1    62-28G7 
At Manly, Central SpringsLake Mills Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Lake Mills50-35  At Osage 
      
  Osage
  52-43
North Union  
G4  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 At North Union North Union 
    61-51 
Pocahontas Area 
    Wed., Feb. 26, 7 PMG9 
     Osage
  CHAMPION
  67-60
Emmetsburg At Garner-Hayfield-Ventura 
G5    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Manson-NW Webster At Emmetsburg Emmetsburg
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2    56-19G8 
At Manson-NW WebsterManson-NW Webster Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Alta-Aurelia 50-48  At Emmetsburg 
      Emmetsburg
    51-31
   
Sioux Central   
G6   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 At Sioux Central Sioux Central   
    46-41 
Ridge View  


2A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 3
   
   
West Hancock 
G3  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Belmond-Klemme At Britt, West Hancock West Hancock 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1    75-29G7 
At Belmond-KlemmeBelmond-Klemme Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Eagle Grove60-31  At Britt, West Hancock 
      
  West Hancock
  67-51
Clarion-Goldfield-Dows  
G4  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 At Clarion-Goldfield-Dows Clarion-Goldfield-Dows 
    53-43 
South Central Calhoun 
    Wed., Feb. 26, 7 PMG9 
     West Hancock
  CHAMPION
  67-28
Panorama At Fort Dodge 
G5    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 West Central Valley At Panora, Panorama Panorama
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2    58-53G8 
At West Central ValleyACGC Friday, Feb. 21, 7 PM 
 ACGC 57-43  At Panora, Panorama 
       Panorama
    69-55
   
IKM-Manning   
G6   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 At IKM-Manning IKM-Manning   
    66-53 
East Sac County  


2A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 4
   
   
MFL-Mar-Mac  
G3  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Sumner-Fredericksburg At Monona, MFL-Mar-Mac MFL-Mar-Mac 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1    62-35G7 
At Sumner-FredericksburgWest Fork Friday, Feb. 21, 7 PM 
 West Fork35-34  At Oelwein 
      
  Grundy Center
  56-43
Grundy Center  
G4  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 At Grundy Center Grundy Center 
    49-27 
South Hamilton 
    Wed., Feb. 26, 7 PMG9 
     Denver
  CHAMPION
  49-31
Maquoketa Valley At Waterloo, West 
G5    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Denver At Delhi, Maquoketa Valley Denver
Sat., Feb. 15, 7:30 PMG2    39-31G8 
At DenverDenver Friday, Feb. 21, 7 PM 
 South Hardin 65-23  At Delhi, Maquoketa Valley 
       Denver
    52-47 (OT)
   
Hudson   
G6   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 At Hudson Aplington-Parkersburg   
    51-47 
Aplington-Parkersburg  


2A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 5
   
   
Cascade  
G3  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Postville At Cascade Cascade 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1    63-14G7 
At PostvilleClayton Ridge Friday, Feb. 21, 7 PM
 Clayton Ridge53-29  At Cascade 
      
  Cascade
  71-46
Beckman Catholic  
G4  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 At Dyersville, Beckman Beckman Catholic 
    55-36 
Alburnett 
    Wed., Feb. 26, 7 PMG9 
     Cascade
  CHAMPION
  47-36
Iowa City Regina At Marion, Linn-Mar 
G5    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Durant At Iowa City, Regina Iowa City Regina
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2    53-46G8 
At DurantDurant Friday, Feb. 21, 7 PM 
 North Cedar 55-40  At Iowa City, Regina 
       Iowa City Regina
    46-30
   
Bellevue   
G6   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 At Bellevue Bellevue   
    62-50 
Northeast  


2A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 6
   
   
West Branch  
G3  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Columbus At West Branch West Branch 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1    60-15G7 
At Columbus JunctionWilton Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Wilton66-26  At West Branch 
      
  West Branch
  64-24
Pekin  
G4  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 At Packwood, Pekin Wapello 
    44-20 
Wapello 
    Wed., Feb. 26, 7 PMG9 
     West Branch
  CHAMPION
  58-38
Mediapolis At Washington 
G5    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Danville At Mediapolis Mediapolis
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2    57-35G8 
At DanvilleDanville Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Cardinal 59-50  At Mediapolis 
       Van Buren
    43-23
   
Van Buren   
G6   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 At Keosauqua, Van Buren Van Buren   
    65-30 
Louisa-Muscatine  


2A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 7
   
   
North Linn  
G3  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 At Troy Mills, North Linn North Linn 
    65-22G7 
East Marshall Friday, Feb. 21, 7 PM 
  At LeGrand, East Marshall 
      
  North Linn
  85-42
Pleasantville  
G4  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Colfax-Mingo At Pleasantville Pella Christian 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1    36-29 
At Colfax-MingoPella Christian 
 Pella Christian 46-23  Wed., Feb. 26, 7 PMG9 
     North Linn
  CHAMPION
  72-34
Van Meter At Marshalltown 
G5    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 At Van Meter Van Meter
    44-25G8 
Interstate 35 Friday, Feb. 21, 7 PM 
   At Van Meter 
       Van Meter
    48-36
   
Woodward-Granger   
G6   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 Ogden At Woodward-Granger Woodward-Granger   
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2    27-24 
At OgdenMadrid  
 Madrid44-24   


2A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 8
   
   
Logan-Magnolia  
G3  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Missouri Valley At Logan-Magnolia Logan-Magnolia 
Saturday, Feb. 15, 7 PMG1    68-31G7 
At Missouri ValleyTri-Center Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Tri-Center52-51  At Red Oak 
      
  Logan-Magnolia
  48-35
Mount Ayr  
G4  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 At Mount Ayr Mount Ayr 
    73-51 
Earlham 
    Wed., Feb. 26, 7 PMG9 
     Logan-Magnolia
  CHAMPION
  36-35
AHSTW At Harlan 
G5    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Underwood At Avoca, AHSTW AHSTW
Saturday, Feb. 15, 7 PMG2    52-50G8 
At UnderwoodUnderwood Friday, Feb. 21, 7 PM 
 MVAOCOU 52-11  At Atlantic 
       AHSTW
    63-58
   
Nodaway Valley   
G6   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 At Nodaway Vallley Nodaway Valley   
    56-50 
Treynor  

Enter your number to get our free mobile app