For Class 2A teams, regional games will be played July 3-10 at various sites across the state. The 2017 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 17-21 at the Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE SOFTBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:


2A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 1
   
   
North Union  
G3  
 Thurs., July 6, 7:00p   
 MMCRU At Swea City North Union 
 Wed., July 5, 7:00pG1    12-0G7 
 At CleghornSioux Central Fri., July 7, 7:00p 
 Sioux Central8-5  At Swea City 
      
  North Union
  3-2
Emmetsburg  
G4  
    Wed., July 5, 7:00p  
 At Emmetsburg Western Christian 
    7-1 
Western Christian 
   Mon., July 10, 7:00pG9 
     North Union
  CHAMPION
  3-1
West Lyon At Swea City 
G5    
    Wed., July 5, 7:00p  
 Sibley-Ocheyedan At Larchwood West Lyon
 Mon., July 3, 7:00pG2    10-0 (5 innings)G8 
 At OcheyedanSibley-Ocheyedan Fri., July 7, 7:00p 
 Unity Christian 7-6  At Larchwood 
       West Lyon
    12-0 (3 innings)
   
Okoboji   
G6   
  Wed., July 5, 7:00p    
 At Milford South O'Brien   
    8-7 (9 innings) 
South O'Brien  
   


2A Region 2

 

5-1

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 2
   
   
Central Springs  
G3  
 Thurs., July 6, 7:00p   
 Manson-Northwest Webster At Manly Central Springs 
 Wed., July 5, 5:00pG1    10-0 (5 innings)G7 
 At MansonManson-Northwest Webster Fri., July 7, 7:00p 
 Belmond-Klemme17-11  At Manly 
      
  Central Springs
  12-0 (4 innings)
Eagle Grove  
G4  
    Wed., July 5, 7:00p  
 At Eagle Grove Lake Mills 
    7-6 
Lake Mills 
   Mon., July 10, 7:00pG9 
     Central Springs
  CHAMPION
  
Alta-Aurelia At Manly 
G5    
    Thurs., July 6, 7:00p  
 OA-BCIG At Alta Alta-Aurelia
 Wed., July 5, 7:00pG2    10-0G8 
 At Battle CteekOA-BCIG Fri., July 7, 7:00p 
 South Central Calhoun 8-5  At Alta 
       Alta-Aurelia
    3-1
   
Hinton   
G6   
  Wed., July 5, 7:00p    
 At Hinton Hinton   
    10-3 
Ridge View  
   


2A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 3
   
   
Columbus Catholic  
G3  
 Wed., July 5, 7:00p   
 Grundy Center At Waterloo, Columbus Catholic Columbus Catholic 
 Mon., July 3, 7:00pG1    11-2G7 
 At Grundy CenterGrundy Center Fri., July 7, 7:00p 
 Dike-New Hartford12-0 (4 innings)  At Waterloo, Columbus Catholic 
      
  Columbus Catholic
  4-3
Ogden  
G4  
    Wed., July 5, 7:00p  
 At Ogden Ogden 
    10-4 
Madrid 
   Mon., July 10, 7:00pG9 
     Columbus Catholic
  CHAMPION
  1-0 (11 innings)
BCLUW At Waterloo, Columbus Catholic 
G5    
    Wed., July 5, 7:00p  
 Saint Ansgar At Conrad BCLUW
 Mon., July 3, 7:00pG2    16-0 (3 innings)G8 
 At Saint AnsgarAplington-Parkersburg Fri., July 7, 7:00p 
 Aplington-Parkersburg 5-4  At Conrad 
       BCLUW
    4-1
   
South Hamilton   
G6   
  Wed., July 5, 7:00p    
 At Jewell South Hamilton   
    13-1 (6 innings) 
West Fork  
   


2A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 4
   
   
Beckman Catholic  
G3  
 Wed., July 5, 7:00p   
 MFL-Mar-Mac At Dyersville Beckman Catholic 
 Mon., July 3, 7:00pG1    12-0 (4 innings)G7 
 At MononaMFL-Mar-Mac Fri., July 7, 7:00p 
 Denver4-2  At Dyersville 
      
  Beckman Catholic
  15-1 (5 innings)
South Winneshiek  
G4  
    Wed., July 5, 7:00p  
 At Calmar South Winneshiek 
    11-10 
Sumner-Fredericksburg 
   Mon., July 10, 7:00pG9 
     Iowa City Regina
  CHAMPION
  5-0
Iowa City Regina At Dyersville 
G5    
    Thurs., July 6, 7:00p  
 West Branch At Iowa City, Regina Iowa City Regina
 Wed., July 5, 7:00pG2    6-0G8 
 At West BranchWest Branch Fri., July 7, 7:00p 
 Wapsie Valley 10-0 (6 innings)  At Iowa City, Regina 
       Iowa City Regina
    5-4
   
Wilton   
G6   
  Wed., July 5, 7:00p    
 At Wilton Wilton   
    4-3 
Maquoketa Valley  
   


2A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 5
   
   
Durant  
G3  
 Wed., July 5, 7:00p   
 North Cedar At Durant Durant 
 Mon., July 3, 7:00pG1    10-0G7 
 At LowdenNorth Cedar Fri., July 7, 7:00p 
 Tipton4-2  At Durant 
      
  Durant
  10-0
Cascade  
G4  
    Wed., July 5, 7:00p  
 At Cascade Bellevue 
    5-0 
Bellevue 
   Mon., July 10, 7:00pG9 
     Durant
  CHAMPION
  10-1
Lisbon At Durant 
G5    
    Wed., July 5, 7:00p  
 Alburnett At Lisbon Alburnett
 Mon., July 3, 7:00pG2    5-1G8 
 At AlburnettAlburnett Fri., July 7, 7:00p 
 Clayton Ridge 10-2  At Lisbon 
       North Linn
    5-1
   
Jesup   
G6   
  Wed., July 5, 7:00p    
 At Jesup North Linn   
    6-5 
North Linn  
SCORE   


2A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 6
   
   
Eddyville-Blakesburg-Fremont  
G3  
 Wed., July 5, 7:00p   
 Van Buren At Eddyville Eddyville-Blakesburg-Fremont 
 Mon., July 3, 7:00pG1    5-1G7 
 At KeosauquaVan Buren Fri., July 7, 7:00p 
 Cardinal14-8  At Eddyville 
      
  Eddyville-Blakesburg-Fremont
  10-0 (6 innings)
Highland  
G4  
    Wed., July 5, 7:00p  
 At Riverside Highland 
    8-4 
Pekin 
   Mon., July 10, 7:00pG9 
     Eddyville-Blakesburg-Fremont
  CHAMPION
  4-1
Pella Christian At Pella Christian 
G5    
    Wed., July 5, 7:00p  
 Mediapolis At Pella, Christian Pella Christian
 Mon., July 3, 7:00pG2    7-1G8 
 At MediapolisDanville Fri., July 7, 7:00p 
 Danville 7-2  At Pella, Christian 
       Pella Christian
    5-3
   
Louisa-Muscatine   
G6   
  Wed., July 5, 7:00p    
 At Letts Louisa-Muscatine   
    8-5 
Wapello  
   


2A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 7
   
   
CMB  
G3  
 Wed., July 5, 7:00p   
 Woodward-Granger At Collins CMB 
 Mon., July 3, 7:00pG1    6-2G7 
 At WoodwardWoodward-Granger Fri., July 7, 7:00p 
 Panorama11-1  At Collins 
      
  Des Moines Christian
  4-0
Des Moines Christian  
G4  
    Wed., July 5, 5:30p  
 At Urbandale, DSM Christian Des Moines Christian 
    8-6 
Pleasantville 
   Mon., July 10, 7:00pG9 
     Logan-Magnolia
  CHAMPION
  8-2
Logan-Magnolia At Logan 
G5    
    Wed., July 5, 7:00p  
 Maple Valley-Anthon-Oto At Logan Logan-Magnolia
 Mon., July 3, 7:00pG2    12-0G8 
 At MapletonMaple Valley-Anthon-Oto Fri., July 7, 7:00p 
 ACGC 9-7  At Logan 
       Logan-Magnolia
    5-0
   
IKM-Manning   
G6   
  Wed., July 5, 7:00p    
 At Irwin Missouri Valley   
    6-3 
Missouri Valley  
   


2A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 8
   
   
Interstate 35  
G3  
 Wed., July 5, 7:00p   
 Nodaway Valley At Truro Interstate 35 
 Mon., July 3, 7:00pG1    15-0G7 
 At GreenfieldNodaway Valley Fri., July 7, 7:00p 
 West Central Valley15-5 (5 innings)  At Truro 
      
  Interstate 35
  15-5
Earlham  
G4  
    Wed., July 5, 7:00p  
 At Earlham Van Meter 
    7-6 
Van Meter 
   Mon., July 10, 7:00pG9 
     Interstate 35
  CHAMPION
  7-0
Treynor At Truro 
G5    
    Wed., July 5, 7:00p  
 AHSTW At Treynor Treynor
 Mon., July 3, 7:00pG2    6-4 (9 innings)G8 
 At AvocaAHSTW Fri., July 7, 7:00p 
 Southwest Valley 13-7  At Treynor 
       Treynor
    3-1
   
Tri-Center   
G6   
  Wed., July 5, 7:00p    
 At Neola Underwood   
    12-10 
Underwood