2015 Class-3A Regional High School Volleyball Pairings
Class-3A features eight, eight-team regions. Each team begins post-season play with regional quarterfinal games on Monday, October 26, 2015.
Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 p.m.
Pairings for each of the eight regional tournaments are listed below.
CLASS-3A REGIONAL VOLLEYBALL PAIRINGS
CLASS 3A QUARTER FINALS: Region 1
Estherville-Lincoln Central vs. Pocahontas Area/Laurens-Marathon at Pocahontas – Monday, October 26
Cherokee vs. Spirit Lake at Spirit Lake – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Spirit Lake – Thursday, October 29
MOC-Floyd Valley vs. Sergeant Bluff-Luton at Sergeant Bluff – Monday, October 26
Sheldon vs. Sioux Center at Sioux Center – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Sioux Center – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Sheldon
CLASS 3A QUARTER FINALS: Region 2
Shenandoah vs. Red Oak at Red Oak – Monday, October 26
Atlantic vs. Clarinda at Clarinda – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Clarinda – Thursday, October 29
Southeast Valley vs. East Sac County at Lake View – Monday, October 26
Greene County vs. Kuemper Catholic at Carroll (Kuemper Catholic) – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Carroll (Kuemper Catholic) – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Atlantic
CLASS 3A QUARTER FINALS: Region 3
Prairie City-Monroe vs. Saydel at Saydel – Monday, October 26
Clarke vs. Chariton at Chariton – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Chariton – Thursday, October 29
Collins-Maxwell-Baxter vs. North Polk at Alleman – Monday, October 26
West Marshall vs. Nevada at Nevada – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Nevada – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Newton
CLASS 3A QUARTER FINALS: Region 4
Roland-Story vs. Gilbert at Gilbert – Monday, October 26
Clarion-Goldfield-Dows vs. Humboldt at Humboldt – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Clarion (Clarion-Goldfield-Dows) – Thursday, October 29
Clear Lake vs. Algona at Algona – Monday, October 26
Garner-Hayfield-Ventura vs. Forest City at Forest City – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Forest City – Thurday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Clarion (Clarion-Goldfield-Dows)
CLASS 3A QUARTER FINALS: Region 5
Waukon vs.New Hampton at New Hampton – Monday, October 26
Crestwood vs. Osage at Osage – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Osage – Thursday, October 29
Hampton-Dumont vs. Columbus Catholic at Waterloo (Columbus Catholic) – Monday, October 26
Aplington-Parkersburg vs. Iowa Falls-Alden at Iowa Falls – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Osage – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Clarksville
CLASS 3A QUARTER FINALS: Region 6
Benton Community vs. East Marshall at Le Grand – Monday, October 26
South Tama vs. Union at La Porte City – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at La Porte City (Union) – Thursday, October 29
Oelwein vs. North Fayette Valley at West Union – Monday, October 26
Williamsburg vs. Center Point-Urbana at Center Point – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Center Point (Center Point-Urbana) – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Vinton (Vinton-Shellsburg)
CLASS 3A QUARTER FINALS: Region 7
Anamosa vs. Northeast at Goose Lake – Monday, October 26
Camanche vs. Davenport Assumption at Davenport Assumption – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Davenport (Assumption) – Thursday, October 29
Beckman Catholic vs. Cascade at Cascade – Monday, October 26
Monticello vs. Mount Vernon at Mount Vernon – Monday, October 26
Semifinals: Winners Above Play at Mount Vernon – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at DeWitt (Central Clinton)
CLASS 3A QUARTER FINALS: Region 8
Central Lee vs. Davis County at Bloomfield – Monday, October 26
Albia vs. Centerville at Centerville – Monday, October 26
Semifinal: Winners Above Play at Centerville – Thursday, October 29
Mid-Prairie vs. Mediapolis at Mediapolis – Monday, October 26
Solon vs. West Liberty at West Liberty – Monday, October 26
Quarterfinal: Winners Above Play at West Liberty – Thursday, October 29
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, November 3 at Donnellson (Central Lee)
**All Games Begin at 7:00 p.m.**