The pairings are set for the third and quarterfinals rounds of the Iowa high school football playoffs.

The pod match-ups in all six classes were released by the Iowa High School Athletic Association Saturday afternoon.

Third-round playoff games are listed below. They will be played Friday at 7 PM. The winners play for the pod championship in the quarterfinals on Nov. 6.

There are 16 teams from the Cedar Valley and northeast Iowa still in the playoff field. Those teams are: Cedar Falls, Waterloo West (Class 4A), West Delaware (Class 3A), Independence, Waukon (Class 2A), Denver, Waterloo Columbus Catholic (Class 1A), Grundy Center, Edgewood-Colesburg, MFL-Mar-Mac, South Winneshiek, Wapsie Valley (Class A), Don Bosco, Gladbrook-Reinbeck, Janesville and Tripoli (8-player).

Each of the pod champions advance to the state semifinals at the UNI-Dome in Cedar Falls, which are scheduled to be played Nov. 12-14. Semifinal pairings will be released on Oct. 31.

State championship games will be played at the UNI-Dome the following week, Nov. 19 and 20.


CLASS 4A

POD A
Bettendorf at Pleasant Valley
Dubuque, Hempstead at Iowa City, West

POD B
Ankeny Centennial at Southeast Polk
Prairie, Cedar Rapids at Cedar Rapids, Kennedy (Kingston Stadium)

POD C
Cedar Falls at Ankeny
Indianola at Waukee

POD D
Waterloo, West at Dowling Catholic, West Des Moines (Drake Stadium, Des Moines)
Valley, West Des Moines at Urbandale

CLASS 3A

POD A
Boyden-Hull/Rock Valley at Spencer
Sergeant Bluff-Luton at Webster City

POD B
Ballard at Lewis Central
Carlisle at Harlan Community

POD C
Grinnell at Pella
Wahlert Catholic, Dubuque at Xavier, Cedar Rapids

POD D
West Delaware, Manchester at Washington
Assumption, Davenport at North Scott, Eldridge

CLASS 2A

POD A
Estherville Lincoln Central at Central Lyon/George Little Rock
West Lyon, Inwood at Spirit Lake

POD B
Atlantic at West Marshall, State Center
Greene County at PCM, Monroe

POD C
Tipton at Camanche
West Liberty at Williamsburg

POD D
Monticello at Waukon
Independence at Solon

CLASS 1A

POD A
Western Christian, Hull at OABCIG
Emmetsburg at West Sioux, Hawarden

POD B
South Central Calhoun at South Hamilton, Jewell
Denver at Southeast Valley

POD C
Pella Christian at Van Meter
Underwood at Mount Ayr

POD D
Mediapolis at Columbus Catholic, Waterloo
Beckman Catholic, Dyersville at Sigourney-Keota

CLASS A

POD A
South O’Brien, Paullina at St. Albert, Council Bluffs
Riverside, Oakland at Logan-Magnolia

POD B
Hartley-Melvin-Sanborn at West Hancock, Britt
Nodaway Valley at Grundy Center

POD C
Lisbon at Wapsie Valley, Fairbank
Alburnett at Regina, Iowa City

POD D
MFL-Mar-Mac at Edgewood-Colesburg
South Winneshiek at Saint Ansgar

8-PLAYER

POD A
Harris-Lake Park at St. Mary’s, Remsen
Newell-Fonda at Audubon

POD B
Lamoni at CAM, Anita
Fremont-Mills at Martensdale-St. Marys

POD C
New London at Janesville
Tripoli at Don Bosco, Gilbertville

POD D
Easton Valley at Gladbrook-Reinbeck
BGM, Brooklyn at Montezuma

Enter your number to get our free mobile app