2015 Iowa High School Girls Basketball Regional Pairings – Class-4A
Class-4A features 48 teams divided into eight regions. Teams in each region begin post-season play with regional quarterfinal games on Wednesday, February 18, 2015.
Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 p.m.
The eight regional champions all advance to the Girls State Basketball Tournament, March 2-7, at Wells Fargo Arena in Des Moines.
The Class-4A state championship game tips-off at 6 p.m. on Saturday, March 7.
CLASS-3A REGIONAL GIRLS BASKETBALL PAIRINGS
Region 1:
Fort Dodge vs. Spencer at Spencer – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Humboldt – Saturday, February 21
Storm Lake vs. LeMars at LeMars – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Bishop Heelan (Sioux City) – Saturday, February 21
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Cherokee
Region 2:
Decorah vs. West Delaware at Manchester – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Marion – Saturday, February 21
Vinton-Shellsburg vs. Charles City at Charles City – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays Waverly-Shell Rock at Waverly – Saturday, February 21
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Vinton (Vinton-Shellsburg)
Region 3:
Maquoketa vs. Davenport Assumption at Davenport (Assumption) – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays North Scott at Eldridge (North Scott) – Saturday, February 21
Dubuque Wahlert vs. Central DeWitt at Dewitt – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays West Dubuque at Epworth (Western Dubuque) – Saturday, February 21
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Maquoketa
Region 4:
Clear Cleek-Amana vs. Mount Pleasant at Mount Pleasant – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Cedar Rapids Xavier – Saturday, February 21
Fort Madison vs. Keokuk at Keokuk – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Davenport North – Saturday, February 21
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at DeWitt (Central DeWitt)
Region 5:
Washington vs. Knoxville at Knoxville – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Pella – Saturday, February 21
Oskaloosa vs. Fairfield at Fairfield – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Carlisle – Saturday, February 21
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Pleasantville
Region 6:
Newton vs. Grinnell at Grinnell – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays Dallas Center-Grimes at Grimes – Saturday, February 21
Webster City vs. Boone at Boone – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays Ballard at Huxley (Ballard) – Saturday, February 21
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Alleman (North Polk)
Region 7:
Norwalk vs. Creston at Creston – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Indianola – Saturday, February 21
Des Moines Hoover vs. Winterset at Winterset – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Perry – Saturday, February 21
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Winterset
Region 8:
Denison-Schleswig vs. Glenwood at Glenwood – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays Lewis Central at Council Bluffs (Lewis Central) – Saturday, February 21
Carroll vs. Adel-Desoto-Minburn (ADM) at Adel (ADM) – Wednesday, February 18
Semifinal: Winner above plays at Harlan – Saturday, February 21
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 24 at Council Bluffs (St. Albert)
***All Games Begin At 7:00 p.m.***