Class 1A 2016 Wrestling District Tournament at Jesup
The Iowa High School Wrestling District Tournament at Jesup is the second round of qualifying for the Class 1A 2016 Iowa High School State Wrestling Tournament. Find team match-ups and results here.
The district team champion and runner-up will be the Regional Dual Team Qualifiers. The Class 1A individual state tournaments beginning Thursday, February 18.
Wrestling begins on Saturday, February 13, 2015 at noon. District Tournaments will begin at noon. Tickets price is $6.00 per ticket (adult and student).
Wrestling Individual District Tournament at Jesup | ||||||||
106# | Brady Henderson NLTM | |||||||
G1 | Henderson | |||||||
Uvaldo Camarillo PSWC | Henderson | G3 | ||||||
Schmitt | ||||||||
Jaymus Wilson ALBU | Champion | |||||||
G2 | Schmitt | MD 10-2 | ||||||
Danny Schmitt WAVA | Dec 5-0 | |||||||
Camarillo | ||||||||
G4 | Wilson | |||||||
Wilson | Dec 13-10 | G5 | ||||||
Wilson | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Henderson | Fall 3:18 | |||||||
113# | Brock Henderson NLTM | |||||||
G1 | Henderson | |||||||
Jammar Tanniehill, MFMA | Fall 0:46 | G3 | ||||||
Henderson | ||||||||
Kody Kleve STAR | Champion | |||||||
G2 | Kleve | MD 10-1 | ||||||
Dylan Loomer JESU | TB-1 6-5 | |||||||
Tanniehill | ||||||||
G4 | Loomer | |||||||
Loomer | Fall 1:18 | G5 | ||||||
Kleve | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Kleve | RULE | |||||||
120# | Ben Moyer ALBU | |||||||
G1 | Moyer | |||||||
Paxten Devilbiss SWIN | Fall 1:27 | G3 | ||||||
Moyer | ||||||||
Tanner Parmely MVD | Champion | |||||||
G2 | Krall | Dec 1-0 | ||||||
Kaleb Krall WAVA | Fall 3:34 | |||||||
Devilbiss | ||||||||
G4 | Parmely | |||||||
Parmely | Fall 1:11 | G5 | ||||||
Krall | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Krall | RULE | |||||||
126# | Kanan Morris ALBU | |||||||
G1 | Egan | |||||||
Michael Egan MFMA | Dec 5-2 | G3 | ||||||
Schrader | ||||||||
Mike Jones EDCO | Champion | |||||||
G2 | Schrader | MD 10-2 | ||||||
Colin Schrader WAVA | Fall 1:59 | |||||||
Morris | ||||||||
G4 | Morris | |||||||
LOSER G2 | Dec 8-2 | G5 | ||||||
Egan | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Egan | RULE | |||||||
132# | Drake Halbom ALBU | |||||||
G1 | Halbom | |||||||
Conner Brandt | Fall 2:50 | G3 | ||||||
Halbom | ||||||||
Kyle Decker EBW | Champion | |||||||
G2 | Decker | Dec 7-2 | ||||||
Rodney Schwartzhoff SWIN | Fall 3:28 | |||||||
Brandt | ||||||||
G4 | Schwartzhoff | |||||||
Schwartzhoff | Dec 7-5 | G5 | ||||||
Decker | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Decker | RULE | |||||||
138# | Tucker Franklin ALBU | |||||||
G1 | Franklin | |||||||
Riley Doeppke MFMA | Fall 4:43 | G3 | ||||||
Franklin | ||||||||
Austin Stogdil MVD | Champion | |||||||
G2 | Ackerman | Dec 3-2 | ||||||
Bryce Ackerman WAVA | Dec 3-0 | |||||||
Doeppke | ||||||||
G4 | Stogdil | |||||||
Stogdil | Fall 1:40 | G5 | ||||||
Ackerman | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Ackerman | RULE | |||||||
145# | Tanner Hoyer ALBU | |||||||
G1 | Hoyer | |||||||
James Kime SUFR | Dec 4-2 | G3 | ||||||
Hoyer | ||||||||
Braydon Nunemaker EBW | Champion | |||||||
G2 | Nunemaker | Dec 8-5 | ||||||
Cale Reicks TVJJ | Dec 12-6 | |||||||
Kime | ||||||||
G4 | Kime | |||||||
Reicks | MD 14-4 | G5 | ||||||
Nunemaker | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Nunemaker | Dec 4-3 | |||||||
152# | Conner Shulista ALBU | |||||||
G1 | Shulista | |||||||
Brandon Hyde WAVA | Fall 1:45 | G3 | ||||||
Shulista | ||||||||
Garrett Matthess NLTM | Champion | |||||||
G2 | Seehase | SV-1 2-0 | ||||||
Karsen Seehase SUFR | Fall 1:31 | |||||||
Hyde | ||||||||
G4 | Hyde | |||||||
Matthess | Fall 0:51 | G5 | ||||||
Seehase | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Seehase | Fall 3:17 | |||||||
160# | Bryce Paul ALBU | |||||||
G1 | Paul | |||||||
Noah McMurrin JESU | Fall 1:21 | G3 | ||||||
Paul | ||||||||
Aaron Hoth CENT | Champion | |||||||
G2 | Fletcher | Fall 0:19 | ||||||
Hunter Fletcher MFMA | Fall 1:36 | |||||||
McMurrin | ||||||||
G4 | McMurrin | |||||||
Hoth | MD 14-3 | G5 | ||||||
Fletcher | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Fletcher | Dec 7-6 | |||||||
170# | Tanner Sloan ALBU | |||||||
G1 | Sloan | |||||||
Alex Warm JESU | Dec 7-0 | G3 | ||||||
Sloan | ||||||||
Drew Reinhart CENT | Champion | |||||||
G2 | Garnier | Fall 3:52 | ||||||
Bodie Garnier SUFR | Fall 1:48 | |||||||
Reinhart | ||||||||
G4 | Warm | |||||||
Warm | Fall 0:50 | G5 | ||||||
Garnier | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Garnier | Dec 7-0 | |||||||
182# | Alec McDowell MVD | |||||||
G1 | McDowell | |||||||
Manning Kuboushek SWIN | Fall 3:22 | G3 | ||||||
McDowell | ||||||||
Matthew Witherow EBW | Champion | |||||||
G2 | Kime | Dec 4-0 | ||||||
Jestin Kime SUFR | Dec 1-0 | |||||||
Kuboushek | ||||||||
G4 | Kuboushek | |||||||
Witherow | Dec 7-0 | G5 | ||||||
Kime | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Kime | Dec 2-1 | |||||||
195# | Griffin Cabalka EBW | |||||||
G1 | Cabalka | |||||||
Brock Meyer SUFR | SV-1 3-1 | G3 | ||||||
Kuboushek | ||||||||
Dylan Wright MVD | Champion | |||||||
G2 | Kuboushek | Fall 2:31 | ||||||
Landers Kuboushek SWIN | Fall 3:16 | |||||||
Meyer | ||||||||
G4 | Wright | |||||||
Wright | Fall 1:13 | G5 | ||||||
Cabalka | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Cabalka | Fall 5:33 | |||||||
220# | Eric Heims MVD | |||||||
G1 | Lenz | |||||||
Derrick Lenz SUFR | Fall 4:47 | G3 | ||||||
Lenz | ||||||||
Taylor Fox EBW | Champion | |||||||
G2 | Emanuel | Inj. 2:30 | ||||||
Anthony Emanuel SWIN | Fall 2:30 | |||||||
Heims | ||||||||
G4 | Heims | |||||||
Fox | Fall 0:37 | G5 | ||||||
Heims | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Emanuel | For. | |||||||
285# | Kyler Schott NLTM | |||||||
G1 | Schott | |||||||
Kroby Keehner MFMA | Fall 4:47 | G3 | ||||||
Schott | ||||||||
Jordan Lentz EBW | Champion | |||||||
G2 | Sadler | Dec 5-4 | ||||||
Brian Sadler JESU | all 0:16 | |||||||
Keehner | ||||||||
G4 | Keehner | |||||||
Lentz | Fall 1:49 | G5 | ||||||
Sadler | ||||||||
2nd Place | ||||||||
Sadler | Fall 1:34 | |||||||