Iowa High School Volleyball – Class 2A Regional Semifinal Results
The Class 2A Iowa High School Volleyball postseason continued on Friday, October 30, 2015. Winners move one step closer to the Iowa High School Volleyball State Tournament in Cedar Rapids November 10-13.
Results will be updated as we receive them for Friday night's matches.
CLASS 2A : Region 1 Quarterfinals
North Union beat Emmetsburg, 3-0
Okoboji beat Sioux Central, 3-0
West Lyon beat Boyden Hull, 3-0
Western Christian beat Rock Valley, 3-0
CLASS 2A : Region 1 Semifinals
Okoboji beat North Union, 3-2
Western Christian beat West Lyon, 3-0
CLASS 2A : Region 1 Championship
Western Christian vs. Okoboji Wednesday, November 4 at Sheldon
CLASS 2A : Region 2 Quarterfinals
Hinton beat Woodbury Central, 3-0
Lawton-Bronson beat Maple Valley-Anthon-Oto, 3-0
IKM-Manning beat Manson-Northwest Webster, 3-0
Unity Christian beat Ridge View, 3-0
CLASS 2A : Region 2 Semifinals
Lawton Bronson beat Hinton, 3-0
Unity Christian beat IKM-Manning, 3-0
CLASS 2A : Region 2 Championship
Lawton Bronson vs. Unity Christian Wednesday, November 4 at LeMars
CLASS 2A : Region 3 Quarterfinals
West Central Valley beat Panorama, 3-0
Tri-Center beat Missouri Valley, 3-1
Treynor beat Southwest Valley, 3-0
St. Albert at Council Bluffs beat Underwood, 3-0
CLASS 2A : Region 3 Semifinals
Tri-Center beat West Central, 3-0
St. Albert at Council Bluffs beat Treynor, 3-0
CLASS 2A : Region 3 Championship
St. Albert at Council Bluffs vs. Tri-Center Wednesday, November 4 at Treynor
CLASS 2A : Region 4 Quarterfinals
Des Moines Christian beat Van Meter, 3-2
Central Decatur beat Martensdale-St. Mary’s, 3-0
Pekin beat Cardinal, 3-1
Eddyville-Blakesburg-Fremont beat Pella Christian, 3-0
CLASS 2A : Region 4 Semifinals
Des Moines Christian beat Central Decatur, 3-0
Eddyville-Blakesburg-Fremont beat Pekin, 3-0
CLASS 2A : Region 4 Championship
Des Moines Christian vs. Eddyville-Blakesburg-Fremont Wednesday, November 4 at Pleasantville
CLASS 2A : Region 5 Quarterfinals
Woodward-Granger beat Ogden, 3-0
Grundy Center beat BCLUW, 3-0
South Hamilton beat Fort Dodge St. Edmond, 3-0
Dike-New Hartford beat Hudson, 3-0
CLASS 2A : Region 5 Semifinals
Grundy Center beat Woodward-Granger, 3-0
Dike-New Hartford beat South Hamilton, 3-0
CLASS 2A : Region 5 Championship
Grundy Center ns. DIke-New Hartford Wednesday, November 4 at Parkersburg (Aplington-Parkersburg)
CLASS 2A : Region 6 Quarterfinals
Nashua-Plainfield beat Central Springs, 3-1
Lake Mills beat Saint Ansgar, 3-0
South Winneshiek beat Postville, 3-0
Sumner-Fredericksburg beat Jesup, 3-0
CLASS 2A : Region 6 Semifinals
Lake Mills vs. Nashua-Plainfield, 3-1
Sumner-Fredericksburg beat South Winneshiek, 3-1
CLASS 2A : Region 6 Championship
Lake Mills vs. Sumner-Fredericksburg Wednesday, November 4 at Charles City
CLASS 2A : Region 7 Quarterfinals
Alburnett beat North Linn, 3-1
North Cedar beat Lisbon, 3-0
Denver beat Starmont, 3-0
Wapsie Valley beat Maquoketa Valley, 3-0
CLASS 2A : Region 7 Semifinals
North Cedar beat Alburnett, 3-0
Wapsie Valley beat Denver, 3-0
CLASS 2A : Region 7 Championship
North Cedar vs. Wapsie Valley Wednesday, November 4 at Center Point (Center Point-Urbana)
CLASS 2A : Region 8 Quarterfinals
Wapello beat West Burlington, 3-0
Durant beat Tipton, 3-0
Highland beat Louisa-Muscatine, 3-0
West Branch vs. Iowa City Regina, 3-1
CLASS 2A : Region 8 Semifinals
Durant beat Wapello, 3-0
West Branch beat Highland, 3-0
CLASS 2A : Region 8 Championship
Durant vs. West Branch Wednesday, November 4 at Durant