The road to the boys state basketball tournament began Monday night (February 24, 2014) for teams in Iowa's two largest classes. Class-3A teams opened post-season play with district semifinal games, while Class-4A teams began their journey to the tourney with substate quarterfinals. Here are the results.


CLASS-3A DISTRICT SEMIFINALS:

District 1 Substate 1 at LeMars:
Sergeant Bluff-Luton 80, Storm Lake 77 (OT)
Bishop Heelan Catholic (Sioux City) 88, LeMars 56

District 2 Substate 1 at Spencer:
Spirit Lake 70, Algona 47
MOC-Floyd Valley 72, Spencer 44

District 3 Substate 2 at Carroll:
Ballard (Huxley) 82, Greene County (Jefferson) 63
Carroll 72, Boone 43

District 4 Substate 2 at Webster City:
Humboldt 61, Nevada 19
Gilbert 69, Webster City 52

District 5 Substate 3 at Charles City:
Clear Lake 70, La Porte City Union 49
Waverly-Shell Rock 55, Charles City 33

District 6 Substate 3 at Cresco (Crestwood):
Waukon 61, Decorah 46
Crestwood (Cresco) 55, Oelwein 29

District 7 Substate 4 at Dubuque (Wahlert):
Western Dubuque (Epworth) 67,  West Delaware (Manchester) 51
Wahlert (Dubuque) 64, Independence 33

District 8 Substate 4 at Cedar Rapids (Xavier):
Marion 64, Center Point-Urbana 47
Cedar Rapids Xavier 64, Vinton-Shellsburg 32

District 9 Substate 5 at Dewitt (Central Clinton):
Maquoketa 42, Davenport Assumption 32
Central Clinton (DeWitt) 53, Anamosa 34

District 10 Substate 5 at Van Horne (Benton Community):
Solon 82, South Tama 36
Benton Community (Van Horne) 60, Clear Creek-Amana 59 (OT)

District 11 Substate 6 at Pella:
Grinnell 55, Williamsburg 38
Pella 85, Washington 58

District 12 Substate 6 at Keokuk:
Fort Madison 64, Fairfield 57
Keokuk 57, Mount Pleasant 49

District 13 Substate 7 at Chariton:
Knoxville 82, Centerville 74
Chariton 77, Oskaloosa 59

District 14 Substate 7 at Grimes (Dallas Center-Grimes):
Bondurant-Farrar 56, Carlisle 54
Dallas Center-Grimes 61, Saydel 23

District 15 Substate 8 at Harlan:
Perry 70, Denison-Schleswig 60
Harlan 83, Adel-Desoto-Minburn (ADM) 63

District 16 Substate 8 at Atlantic:
Glenwood 79, Winterset 36
Atlantic 56, Creston 41


CLASS-4A SUBSTATE QUARTERFINALS:

Substate 1:
Council Bluffs Abraham Lincoln 76, Sioux City West 56 (at Council Bluffs)
Lewis Central (Council Bluffs) 69, Council Bluffs Thomas Jefferson 44 (at Lewis Central)

Substate 2:
Ames 64, Ankeny 60 (at Ames)
Fort Dodge 64, Mason City 48 (at Fort Dodge)

Substate 3:
Waterloo West 48, Cedar Falls 46 (at Cedar Falls)
Dubuque Hempstead 59, Waterloo East 38 (at Dubuque Hempstead)

Substate 4:
Plaesant Valley 47, Cedar Rapids Jefferson 45 (at Pleasant Valley)
Cedar Rapids Washington 68, Clinton 59 (at Clinton)

Substate 5:
Davenport West 60, Davenport North 44 (at Davenport West)
Muscatine 47, Burlington 36 (at Muscatine)

Substate 6:
Cedar Rapids Prairie 70, Marshalltown 59 (at Cedar Rapids Prairie)
Newton 72, Ottumwa 64 (OT) (at Newton)

Substate 7:
Des Moines Roosevelt 63, Indianola 60 (OT) (at Des Moines Roosevelt)
Des Moines North 83 Des Moines Lincoln 62 (at Des Moines North)

Substate 8:
Urbandale 57, Norwalk 47 (at Urbandale)
Dowling Catholic 61, Des Moines East 56 (at West Des Moines)