The 2018 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 8-20. Regional winners advance to the state tournament, which runs February 26-March 3 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2018 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 5A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


5A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 5A – REGION 1
           
   
  Cedar Falls      
  G2  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Cedar Falls      
    Cedar Falls
Waterloo West         61-52  
Wed., Feb. 14, 7:00p G1    
At Waterloo, West   Ames      
      67-44  
Ames        
    Tue., Feb. 20, 7:00p G4  
    WinnerG4
    CHAMPION
    SCORE
      At Cedar Falls  
   
  Dubuque Hempstead      
  G3  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Dubuque, Hempstead      
    Dubuque Hempstead
  54-37  
     
  Dubuque Senior      


5A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 5A – REGION 2
           
   
  Pleasant Valley      
  G2  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Pleasant Valley      
    Pleasant Valley
Davenport North         59-31  
Wed., Feb. 14, 7:00p G1    
At Davenport, North   Davenport North      
      75-23  
Davenport West        
    Tue., Feb. 20, 7:00p G4  
    WinnerG4
    CHAMPION
    SCORE
      At Pleasant Valley  
   
  Iowa City West      
  G3  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Iowa City, West      
    Iowa City West
  61-44  
     
  Linn-Mar      


5A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 5A – REGION 3
           
   
  Iowa City High      
  G2  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Iowa City, City High      
    Iowa City High
Muscatine         83-36  
Wed., Feb. 14, 7:00p G1    
At Muscatine   Burlington      
      60-58 2OT  
Burlington        
    Tue., Feb. 20, 7:00p G4  
    WinnerG4
    CHAMPION
    SCORE
      At Iowa City, City High  
   
  Bettendorf      
  G3  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Bettendorf      
    Bettendorf
  85-42  
     
  Davenport Central      


5A REGION 4

 

BACK TO TOP   CLASS 5A – REGION 4
           
   
  Southeast Polk      
  G2  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Pleasant Hill, Southeast Polk      
    Southeast Polk
Council Bluffs Thomas Jefferson         55-33  
Wed., Feb. 14, 7:00p G1    
At Council Bluffs, Thomas Jefferson   Council Bluffs Thomas Jefferson      
      55-26  
Sioux City North        
    Tue., Feb. 20, 7:00p G4  
    WinnerG5
    CHAMPION
    SCORE
      At Pleasant Hills, Southeast Polk  
   
  Indianola      
  G3  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Indianola      
    Indianola
  61-23  
     
  Des Moines Roosevelt      


5A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 5A – REGION 5
           
   
  Ankeny Centennial      
  G2  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Ankeny, Centennial      
    Ankeny Centennial
Urbandale         52-39  
Wed., Feb. 14, 7:00p G1    
At Urbandale   Urbandale      
      79-25  
Des Moines North        
    Tue., Feb. 20, 7:00p G4  
    WinnerG4
    CHAMPION
    SCORE
      At Ankeny, Centennial  
   
  West Des Moines Valley      
  G3  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At West Des Moines, Valley      
    West Des Moines Valley
  69-37  
     
  Ottumwa      


5A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 5A – REGION 6
           
   
  Johnston      
  G2  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Johnston      
    Johnston
Sioux City West         82-38  
Wed., Feb. 14, 7:00p G1    
At Sioux City, West   Sioux City West      
      64-55  
Council Bluffs Abraham Lincoln        
    Tue., Feb. 20, 7:00p G4  
    WinnerG4
    CHAMPION
    SCORE
      At Johnston  
   
  Cedar Rapids Washington      
  G3  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Cedar Rapids, Washington      
    Cedar Rapids Kennedy
  83-81 OT  
     
  Cedar Rapids Kennedy      


5A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 5A – REGION 7
           
   
  Dowling Catholic      
  G2  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At West Des Moines, Dowling Catholic      
    Dowling Catholic
Sioux City East         80-53  
Wed., Feb. 14, 7:00p G1    
At Sioux City, East   Fort Dodge      
      57-52  
Fort Dodge        
    Tue., Feb. 20, 7:00p G4  
    WinnerG4
    CHAMPION
    SCORE
      At West Des Moines, Dowling Catholic  
   
  Ankeny      
  G3  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Ankeny      
    Ankeny
  57-41  
     
  Des Moines Lincoln      


5A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 5A – REGION 8
           
   
  Waukee      
  G2  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Waukee      
    Waukee
Des Moines East         48-32  
Wed., Feb. 14, 7:00p G1    
At Des Moines, East   Des Moines East      
      79-34  
Marshalltown        
    Tue., Feb. 20, 7:00p G4  
    WinnerG4
    CHAMPION
    SCORE
      At Waukee  
   
  Cedar Rapids Prairie      
  G3  
  Sat., Feb. 17, 7:00p  
    At Cedar Rapids, Prairie      
    Cedar Rapids Prairie
  41-29  
     
  Cedar Rapids Jefferson