For Class 3A teams, regional games will be played July 3-9 at various sites across the state. The 2018 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 16-20 at the Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2018 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE SOFTBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:

 


3A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 1
     
     
Boyden-Hull/Rock Valley          
Tue., July 3, 7:00p G1    
At Boyden   Boyden-Hull/Rock Valley      
      6-1 G5  
Sheldon   Fri., July 6, 7:00p  
    At Boyden      
    Boyden-Hull/Rock Valley
Sioux Center         6-1  
Tue., July 3, 7:00p G2    
At Sioux Center   Sioux Center      
      4-1  
George-Little Rock        
    Mon., July 9, 7:00p G7  
    Spirit Lake
    CHAMPION
    3-2
Spirit Lake       At Boyden  
Tue., July 3, 7:00p G3    
At Spirit Lake   Spirit Lake      
      11-0 G6  
MOC-Floyd Valley   Fri., July 6, 7:00p  
    At Spirit Lake      
    Spirit Lake
Cherokee   7-2  
Tue., July 3, 7:00p G4      
At Cherokee   Cherokee      
      7-0  
Estherville-Lincoln Central          


3A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 2
     
     
Humboldt          
Tue., July 3, 7:00p G1    
At Humboldt   Humboldt      
      11-1 G5  
Pocahontas Area   Fri., July 6, 7:00p  
    At Humboldt      
    Humboldt
Hampton-Dumont         8-1  
Tue., July 3, 7:00p G2    
At Hampton   Hampton-Dumont      
      10-0 (5 innings)  
Forest City        
    Mon., July 9, 7:00p G7  
    Humboldt
    CHAMPION
    8-4
Algona       At Humboldt  
Tue., July 3, 7:00p G3    
At Algona   Algona      
      7-3 G6  
Garner-Hayfield-Ventura   Fri., July 6, 7:00p  
    At Algona      
    Algona
Clear Lake   15-11  
Tue., July 3, 7:00p G4      
At Clear Lake   Clear Lake      
      10-6  
Clarion-Goldfield          


3A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 3
     
     
North Polk          
Tue., July 3, 7:00p G1    
At Alleman   North Polk      
      4-0 G5  
Gilbert   Fri., July 6, 7:00p  
    At Alleman      
    North Polk
OA-BCIG         5-1  
Tue., July 3, 7:00p G2    
At Battle Creek   Kuemper Catholic      
      4-3  
Kuemper Catholic        
    Mon., July 9, 7:00p G7  
    Roland-Story
    CHAMPION
    3-2
Roland-Story       At Alleman  
Tue., July 3, 7:00p G3    
At Roland   Roland-Story      
      8-0 G6  
Greene County   Fri., July 6, 7:00p  
    At Roland      
    Roland-Story
Southeast Valley   11-2  
Tue., July 3, 7:00p G4      
At Harcourt   Saydel      
      7-4  
Saydel          


3A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 4
     
     
Atlantic          
Tue., July 3, 7:00p G1    
At Atlantic   Atlantic      
      4-1 G5  
Shenandoah   Fri., July 6, 7:00p  
    At Atlantic      
    Atlantic
Red Oak         8-2  
Tue., July 3, 7:00p G2    
At Red Oak   Creston      
      11-9  
Creston        
    Mon., July 9, 7:00p G7  
    Atlantic
    CHAMPION
    2-1
Clarke       At Atlantic  
Tue., July 3, 7:00p G3    
At Osceola   Clarke      
      11-1 G6  
PCM   Fri., July 6, 7:00p  
    At Osceola      
    Clarke
Centerville   6-2  
Tue., July 3, 7:00p G4      
At Centerville   Chariton      
      4-2  
Chariton          


3A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 5
     
     
Waterloo Columbus Catholic          
Tue., July 3, 7:00p G1    
At Waterloo, Columbus Catholic   Waterloo Columbus Catholic      
      9-0 G5  
Waukon   Fri., July 6, 7:00p  
    At Waterloo, Columbus Catholic      
    Waterloo Columbus Catholic
North Fayette Valley         13-1  
Tue., July 3, 7:00p G2    
At West Union   North Fayette Valley      
      12-7  
Oelwein        
    Mon., July 9, 7:00p G7  
    Waterloo Columbus Catholic
    CHAMPION
    5-1
Crestwood       At Waterloo, Columus Catholic  
Tue., July 3, 7:00p G3    
At Cresco   Crestwood      
      5-2 G6  
Union   Fri., July 6, 7:00p  
    At Cresco      
    Crestwood
New Hampton   2-1  
Tue., July 3, 7:00p G4      
At New Hampton   New Hampton      
      7-2  
Osage          


3A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 6
     
     
Eddyville-Blakesburg-Fremont          
Tue., July 3, 7:00p G1    
At Eddyville   Eddyville-Blakesburg-Fremont      
      4-3 G5  
Nevada   Fri., July 6, 7:00p  
    At Eddyville      
    Eddyville-Blakesburg-Fremont
Vinton-Shellsburg         5-2  
Tue., July 3, 7:00p G2    
At Vinton   West Marshall      
      8-3  
West Marshall        
    Mon., July 9, 7:00p G7  
    Benton Community
    CHAMPION
    6-3
Solon       At Eddyville  
Tue., July 3, 7:00p G3    
At Solon   Solon      
      8-0 G6  
South Tama   Fri., July 6, 7:00p  
    At Solon      
    Benton Community
Benton Community   4-2  
Tue., July 3, 7:00p G4      
At Van Horne   Benton Community      
      13-3  
Iowa Falls-Alden          


3A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 7
     
     
Albia          
Tue., July 3, 7:00p G1    
Albia   Albia      
      8-3 G5  
Davis County   Fri., July 6, 7:00p  
    At Albia      
    Albia
West Burlington         12-0  
Tue., July 3, 7:00p G2    
At West Burlington   West Burlington      
      6-1  
Central Lee        
    Mon., July 9, 7:00p G7  
    Albia
    CHAMPION
    SCORE
West Liberty       At 2-0  
Tue., July 3, 7:00p G3    
At West Liberty   West Liberty      
      13-3 G6  
Columbus Community   Fri., July 6, 7:00p  
    At West Liberty      
    Williamsburg
Williamsburg   3-1  
Tue., July 3, 7:00p G4      
At Williamsburg   Williamburg      
      9-3  
Mid-Prairie          


3A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 8
     
     
Davenport Assumption          
Tue., July 3, 7:00p G1    
At Davenport, Assumption   Davenport Assumption      
      7-0 G5  
Northeast   Fri., July 6, 7:00p  
    At Davenport, Assumption      
    Davenport Assumption
West Delaware         6-2  
Tue., July 3, 7:00p G2    
At Manchester   Beckman Catholic      
      4-1  
Beckman Catholic        
    Mon., July 9, 7:00p G7  
    Davenport Assumption
    CHAMPION
    7-0
Camanche       At Davenport, Assumption  
Tue., July 3, 7:00p G3    
At Camanche   Camanche      
      2-1 G6  
Anamosa   Fri., July 6, 7:00p  
    A Camanche      
    Mount Vernon
Mount Vernon   4-2  
Tue., July 3, 7:00p G4      
At Mount Vernon   Mount Vernon      
      4-3  
Monticello