For Class 4A teams, regional matches will be played Oct. 18-30 at various sites across the state. The 2017 Iowa High School Girls State Volleyball Tournament runs Nov. 7-10 at the U.S. Cellular Center in Cedar Rapids.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE VOLLEYBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:

 


5A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS-5A – REGION 1
     
         
   
  Ankeny Centennial      
  G2  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
  At Ankeny, Centennial      
  Ankeny Centennial
        3-0  
   
  Des Moines Lincoln      
  SCORE  
       
  Monday, Oct. 30, 7:00p G4  
  Ankeny Centennial
  CHAMPION
  3-0
      At Ankeny, Centennial  
   
  Sioux City North      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Sioux City, North      
    Sioux City East
Sioux City East   3-2  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1      
At Sioux City, East   Sioux City East      
      3-0  
Sioux City West          


5A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS-5A – REGION 2
     
         
   
  West Des Moines Valley      
  G2  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
  At West Des Moines, Valley      
  West Des Moines Valley
        3-0  
   
  Southeast Polk      
  SCORE  
       
  Monday, Oct. 30, 7:00p G4  
  West Des Moines Valley
  CHAMPION
  3-0
      At West Des Moines, Valley  
   
  Council Bluffs Abraham Lincoln      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Council Bluffs, Abraham Lincoln      
    Council Bluffs Abraham Lincoln
Council Bluffs Thomas Jefferson   3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1      
At Council Bluffs, Thomas Jefferson   Council Bluffs Thomas Jefferson      
      3-0  
Des Moines East          


5A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS-5A – REGION 3
     
         
   
  Pleasant Valley      
  G2  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Bettendorf (Pleasant Valley)      
    Pleasant Valley
Muscatine         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Muscatine   Muscatine      
      3-0  
Burlington        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G4  
    Urbandale
    CHAMPION
    3-2
      At Pleasant Valley  
   
  Indianola      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
  At Indianola      
  Urbandale
  3-0  
     
  Urbandale      


5A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS-5A – REGION 4
     
         
   
  Cedar Rapids Jefferson      
  G2  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Cedar Rapids, Jefferson      
    Cedar Rapids Jefferson
Cedar Rapids Washington         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Cedar Rapids, Washington   Cedar Rapids Kennedy      
      3-0  
Cedar Rapids Kennedy        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G4  
    Cedar Rapids Jefferson
    CHAMPION
    3-0
      At Cedar Rapids, Jefferson  
   
  Johnston      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
  At Johnston      
  Johnston
  3-2  
     
  Des Moines Roosevelt      


5A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS-5A – REGION 5
     
         
   
  Linn-Mar      
  G2  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
  At Marion, Linn-Mar      
  Linn-Mar
        3-0  
   
  Cedar Rapids Prairie      
   
       
  Monday, Oct. 30, 7:00p G4  
  Linn-Mar
  CHAMPION
  3-0
      At Marion, Linn-Mar  
   
  Waukee      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Waukee      
    Waukee
Ottumwa   3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1      
At Ottumwa   Ottumwa      
      3-0  
Des Mones North          


5A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS-5A – REGION 6
     
         
   
  Cedar Falls      
  G2  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Cedar Falls      
    Cedar Falls
Waterloo West         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Waterloo, West   Waterloo West      
      3-1  
Fort Dodge        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G4  
    Cedar Falls
    CHAMPION
    3-0
      At Cedar Falls  
   
  Marshalltown      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
  At Marshalltown      
  Marshalltown
  3-0  
     
  Ames      


5A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS-5A – REGION 7
     
         
   
  Dubuque Hempstead      
  G2  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
  At Dubuque, Hempstead      
  Dubuque Hempstead
        SCORE  
   
  Dubuque Senior      
   
       
  Monday, Oct. 30, 7:00p G4  
  Dubuque Hempstead
  CHAMPION
  3-0
      At Dubuque, Hempstead  
   
  Iowa City West      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Iowa City, West      
    Iowa City West
Davenport Central   3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1      
At Davenport, Central   Davenport North      
      3-1  
Davenport North          


5A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS-5A – REGION 8
   
         
   
  Bettendorf      
  G2  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Bettendorf      
    Bettendorf
Iowa City High         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Iowa City, City High   Iowa City High      
      3-0  
Davenport West        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G4  
    Dowling Catholic
    CHAMPION
    3-1
      At West Des Moines, Dowling Catholic  
   
  Dowling Catholic      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
  At West Des Moines, Dowling Catholic      
  Dowling Catholic
  3-2  
     
  Ankeny