For Class 4A teams, regional matches will be played Oct. 18-30 at various sites across the state. The 2017 Iowa High School Girls State Volleyball Tournament runs Nov. 7-10 at the U.S. Cellular Center in Cedar Rapids.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE VOLLEYBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:


4A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS-4A – REGION 1
         
   
  Bishop Heelan      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p      
    At Sioux City, Bishop Heelan      
    Bishop Heelan
Carroll         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Carroll   Carroll      
      3-0  
Denison-Schleswig        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G5  
    Bishop Heelan
    CHAMPION
    3-0
      At Sioux City, Bishop Heelan  
   
  LeMars      
  G4  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At LeMars      
    LeMars
Spencer   3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G2      
At Spencer   Storm Lake      
      3-2  
Storm Lake          


4A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS-4A – REGION 2
         
   
  Sergeant Bluff-Luton      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p      
    At Sergeant Bluff      
    Sergeant Bluff-Luton
Harlan         3-2  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Harlan   Harlan      
      3-0  
Perry        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G5  
    Sergeant Bluff-Luton
    CHAMPION
    3-0
      At Sergeant Bluff  
   
  Glenwood      
  G4  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Glenwood      
    Glenwood
ADM   3-2  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G2      
At Adel   ADM      
      3-0  
Boone          


4A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS-4A – REGION 3
         
   
  Lewis Central      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p      
    At Council Bluffs, Lewis Central      
    Lewis Central
Winterset         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Winterset   Norwalk      
      3-2  
Norwalk        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G5  
    Lewis Central
    CHAMPION
    3-0
      At Council Bluffs, Lewis Central  
   
  Dallas Center-Grimes      
  G4  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Grimes      
    Dallas Center-Grimes
Ballard   3-2  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G2      
At Huxley   Ballard      
      3-0  
Des Moines Hoover          


4A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS-4A – REGION 4
         
   
  Pella      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p      
    At Pella      
    Pella
Knoxville         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Knoxville   Oskaloosa      
      3-1  
Oskaloosa        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G5  
    Pella
    CHAMPION
    3-0
      At Pella  
   
  Bondurant-Farrar      
  G4  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Bondurant      
    Bondurant-Farrar
Carlisle   3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G2      
At Carlisle   Carlisle      
      3-0  
Newton          


4A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS-4A – REGION 5
         
   
  Waverly-Shell Rock      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p      
    At Waverly      
    Waverly-Shell Rock
Decorah         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Decorah   Waterloo East      
      3-0  
Waterloo East        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G5  
    Waverly-Shell Rock
    CHAMPION
    3-0
      At Waverly  
   
  Charles City      
  G4  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Charles City      
    Charles City
Mason City   3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G2      
At Mason City   Webster City      
      3-0  
Webster City          


4A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS-4A – REGION 6
         
   
  Center Point-Urbana      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p      
    At Center Point      
    Center Point-Urbana
Clear Creek-Amana         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Tiffin   Clear Creek-Amanda      
      3-0  
Grinnell        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G5  
    Independence
    CHAMPION
    3-0
      At Center Point  
   
  Independence      
  G4  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Independence      
    Independence
Marion   3-1  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G2      
At Marion   Marion      
      3-0  
Iowa City Liberty          


4A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS-4A – REGION 7
         
   
  Cedar Rapids Xavier      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p      
    At Cedar Rapids, Xavier      
    Cedar Rapids Xavier
Mount Pleasant         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Mount Pleasant   Mount Pleasant      
      3-0  
Washington        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G5  
    Cedar Rapids Xavier
    CHAMPION
    3-0
      At Cedar Rapids, Xavier  
   
  Fort Madison      
  G4  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Fort Madison      
    Fort Madison
Fairfield   3-1  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G2      
At Fairfield   Fairfield      
      3-0  
Keokuk          


4A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS-4A – REGION 8
         
   
  Dubuque Wahlert Catholic      
  G3  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p      
    At Dubuque, Wahlert      
    Dubuque Wahlert Catholic
Western Dubuque         3-0  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G1    
At Epworth   Western Dubuque      
      3-0  
Maquoketa        
    Monday, Oct. 30, 7:00p G5  
    Dubuque Wahlert Catholic
    CHAMPION
    3-0
      At Dubuque, Wahlert Catholic  
   
  North Scott      
  G4  
  Tuesday, Oct. 24, 7:00p  
    At Eldridge      
    North Scott
Clinton   3-2  
Wednesday, Oct. 18, 7:00p G2      
At Clinton   Clinton      
      3-0  
Central DeWitt