Contact Us

Class 2A 2014 Wrestling Districts at Atlantic

Iowa High School Wrestling Class 2-A District Championship match-ups from Atlantic. Click Here to return to the wrestling main page.

106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Carter Cox of Atlantic
2nd Place – Wil Beach of Harlan
3rd Place – Brody Frain of Creston
4th Place – Brandon Gross of Kuemper Catholic, Carroll
1st Place Match
Carter Cox (Atlantic) 23-6, Fr. over Wil Beach (Harlan) 34-9, Jr. (Dec 5-3).
2nd Place Match
Wil Beach (Harlan) 34-9, Jr. over Brody Frain (Creston) 26-20, Fr. (RULE).
3rd Place Match
Brody Frain (Creston) 26-20, Fr. over Brandon Gross (Kuemper Catholic, Carroll) 28-14, So. (Dec 4-0).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Kruz Adamson of Creston
2nd Place – Kade VanKirk of Perry
3rd Place – Dakota Petty of Red Oak
4th Place – Brandon Trevino of Harlan
1st Place Match
Kruz Adamson (Creston) 37-6, Sr. over Kade VanKirk (Perry) 39-12, So. (Fall 1:36).
2nd Place Match
Kade VanKirk (Perry) 39-12, So. over Dakota Petty (Red Oak) 36-14, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Dakota Petty (Red Oak) 36-14, Sr. over Brandon Trevino (Harlan) 18-18, Fr. (Fall 1:28).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Blake Luna of Clarinda
2nd Place – Dillion Cox of Atlantic
3rd Place – Gisaveri Niyibizi of Perry
4th Place – Jacob Challen of Greene County
1st Place Match
Blake Luna (Clarinda) 37-3, Sr. over Dillion Cox (Atlantic) 46-5, Sr. (Dec 5-4).
2nd Place Match
Dillion Cox (Atlantic) 46-5, Sr. over Gisaveri Niyibizi (Perry) 24-10, So. (RULE).
3rd Place Match
Gisaveri Niyibizi (Perry) 24-10, So. over Jacob Challen (Greene County) 34-8, Sr. (Dec 6-5).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Darrian Schwenke of Atlantic
2nd Place – Dylan Forkner of Greene County
3rd Place – William Fargo of Creston
4th Place – Ivan Garcia of Perry
1st Place Match
Darrian Schwenke (Atlantic) 48-1, Sr. over Dylan Forkner (Greene County) 37-4, Sr. (TF-1.5 5:20 (19-3)).
2nd Place Match
Dylan Forkner (Greene County) 37-4, Sr. over William Fargo (Creston) 17-16, Jr. (RULE).
3rd Place Match
William Fargo (Creston) 17-16, Jr. over Ivan Garcia (Perry) 16-21, So. (Fall 1:59).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Alexander Schmitz of Kuemper Catholic, Carroll
2nd Place – Jordan Challen of Greene County
3rd Place – Spencer Wray of Creston
4th Place – Tanner Mertz of Red Oak
1st Place Match
Alexander Schmitz (Kuemper Catholic, Carroll) 38-5, Sr. over Jordan Challen (Greene County) 36-6, Jr. (Dec 4-3).
2nd Place Match
Jordan Challen (Greene County) 36-6, Jr. over Spencer Wray (Creston) 38-13, Jr. (TF-1.5 3:05 (16-0)).
3rd Place Match
Spencer Wray (Creston) 38-13, Jr. over Tanner Mertz (Red Oak) 35-12, Jr. (Fall 5:48).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Tommy Bradshaw of Greene County
2nd Place – Joey Huntington of Creston
3rd Place – Trey Stickler of Clarinda
4th Place – Jacob Thompson of Perry
1st Place Match
Tommy Bradshaw (Greene County) 40-2, So. over Joey Huntington (Creston) 37-11, So. (MD 18-5).
2nd Place Match
Joey Huntington (Creston) 37-11, So. over Trey Stickler (Clarinda) 29-19, Jr. (Dec 8-6).
3rd Place Match
Trey Stickler (Clarinda) 29-19, Jr. over Jacob Thompson (Perry) 15-32, So. (Fall 4:49).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Chase Shiltz of Creston
2nd Place – Jared Eischeid of Kuemper Catholic, Carroll
3rd Place – Broghan Kelly of Harlan
4th Place – Reid Nichols of Atlantic
1st Place Match
Chase Shiltz (Creston) 48-4, Fr. over Jared Eischeid (Kuemper Catholic, Carroll) 30-4, Sr. (Dec 5-3).
2nd Place Match
Jared Eischeid (Kuemper Catholic, Carroll) 30-4, Sr. over Broghan Kelly (Harlan) 40-10, Sr. (Fall 5:54).
3rd Place Match
Broghan Kelly (Harlan) 40-10, Sr. over Reid Nichols (Atlantic) 41-14, Jr. (Dec 6-3).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Seth Stetzel of Perry
2nd Place – Jeremy Scheuermann of Greene County
3rd Place – Gavin Leith of Creston
4th Place – Luke Strong of Clarinda
1st Place Match
Seth Stetzel (Perry) 36-5, Sr. over Jeremy Scheuermann (Greene County) 41-5, Sr. (Dec 4-3).
2nd Place Match
Jeremy Scheuermann (Greene County) 41-5, Sr. over Gavin Leith (Creston) 23-6, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Gavin Leith (Creston) 23-6, Sr. over Luke Strong (Clarinda) 36-12, Jr. (Fall 4:41).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place – J.J. Clark of Clarinda
2nd Place – Tayler Pettit of Creston
3rd Place – Adam Scharfenkamp of Kuemper Catholic, Carroll
4th Place – Kaleb Carstarphen of Perry
1st Place Match
J.J. Clark (Clarinda) 41-6, So. over Tayler Pettit (Creston) 38-20, Jr. (Fall 1:40).
2nd Place Match
Tayler Pettit (Creston) 38-20, Jr. over Adam Scharfenkamp (Kuemper Catholic, Carroll) 19-15, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Adam Scharfenkamp (Kuemper Catholic, Carroll) 19-15, Sr. over Kaleb Carstarphen (Perry) 15-14, Sr. (Fall 5:35).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Trevor Frain of Creston
2nd Place – Dusty Swindler of Clarinda
3rd Place – gabe wagner of West Central Valley, Stuart
4th Place – Issack Anderson of Kuemper Catholic, Carroll
1st Place Match
Trevor Frain (Creston) 49-3, Sr. over Dusty Swindler (Clarinda) 38-14, Sr. (Fall 0:55).
2nd Place Match
Dusty Swindler (Clarinda) 38-14, Sr. over gabe wagner (West Central Valley, Stuart) 14-11, So. (RULE).
3rd Place Match
gabe wagner (West Central Valley, Stuart) 14-11, So. over Issack Anderson (Kuemper Catholic, Carroll) 12-15, So. (Fall 1:59).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Adam Baker of Creston
2nd Place – Cain Johanns of Clarinda
3rd Place – Tray Binkley of Greene County
4th Place – Nathan Becker of Kuemper Catholic, Carroll
1st Place Match
Adam Baker (Creston) 46-8, Sr. over Cain Johanns (Clarinda) 29-15, Jr. (Fall 3:02).
2nd Place Match
Cain Johanns (Clarinda) 29-15, Jr. over Tray Binkley (Greene County) 17-13, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Tray Binkley (Greene County) 17-13, Sr. over Nathan Becker (Kuemper Catholic, Carroll) 14-22, Fr. (Fall 1:41).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Cale Stork of Harlan
2nd Place – Seth Maitlen of Creston
3rd Place – Mitch Rohe of Kuemper Catholic, Carroll
4th Place – Christian Terry of Red Oak
1st Place Match
Cale Stork (Harlan) 45-3, Sr. over Seth Maitlen (Creston) 37-10, So. (Fall 0:24).
2nd Place Match
Seth Maitlen (Creston) 37-10, So. over Mitch Rohe (Kuemper Catholic, Carroll) 20-20, Sr. (RULE).
3rd Place Match
Mitch Rohe (Kuemper Catholic, Carroll) 20-20, Sr. over Christian Terry (Red Oak) 23-22, Fr. (Fall 1:56).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Tyler Christensen of Atlantic
2nd Place – Dallon Bendorf of Harlan
3rd Place – Kaden Hulett of Creston
4th Place – Seth Gehling of Kuemper Catholic, Carroll
1st Place Match
Tyler Christensen (Atlantic) 43-7, Sr. over Dallon Bendorf (Harlan) 40-7, Sr. (Dec 5-1).
2nd Place Match
Dallon Bendorf (Harlan) 40-7, Sr. over Kaden Hulett (Creston) 31-12, Fr. (RULE).
3rd Place Match
Kaden Hulett (Creston) 31-12, Fr. over Seth Gehling (Kuemper Catholic, Carroll) 26-17, So. (Dec 7-6).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Dakota Calfee of Clarinda
2nd Place – Jezidiah Phippen of Atlantic
3rd Place – Joe Olvera of Perry
4th Place – Rene Guzman of Greene County
1st Place Match
Dakota Calfee (Clarinda) 36-6, Sr. over Jezidiah Phippen (Atlantic) 35-21, Sr. (Dec 5-1).
2nd Place Match
Jezidiah Phippen (Atlantic) 35-21, Sr. over Joe Olvera (Perry) 20-27, So. (RULE).
3rd Place Match
Joe Olvera (Perry) 20-27, So. over Rene Guzman (Greene County) 22-21, Sr. (Fall 1:28).

 

More From KCRR 97.7

Best of the Web

Leave a Comment

It appears that you already have an account created within our VIP network of sites on . To keep your points and personal information safe, we need to verify that it's really you. To activate your account, please confirm your password. When you have confirmed your password, you will be able to log in through Facebook on both sites.

Forgot your password?

*Please note that your points, prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

It appears that you already have an account on this site associated with . To connect your existing account with your Facebook account, just click on the account activation button below. You will maintain your existing profile and VIP program points. After you do this, you will be able to always log in to http://kcrr.com using your Facebook account.

*Please note that your points, prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

Please fill out the information below to help us provide you a better experience.

Register on KCRR 97.7 quickly by logging in with your Facebook account. It's just as secure, and no password to remember!

Not a Member? Sign Up Here

Register on KCRR 97.7 quickly by logging in with your Facebook account. It's just as secure, and no password to remember!