Pairings for the Girls State Softball Tournament are now set for all five classes, following the completion of regional championship games on Tuesday (July 15, 2014).

IGHSAU Logo - 2014 State Softball

2014 CLASS-1A STATE SOFTBALL TOURNAMENT SCHEDULE
**All Games Played At Rogers Park, Fort Dodge**

State Quarterfinals - Tuesday, July 22nd:
1:00 p.m. - Lynnville-Sully (34-1) vs. Lansing Kee (32-8) [Mittera Field]
3:00 p.m. - AGWSR (27-6) vs. Bellevue Marquette Catholic (34-6) [Mittera Field]

Losers To Consolation Bracket: Play Wednesday, July 23rd at noon [Mittera Field]
Winners To State Semifinals: Play Thursday, July 24th at 11:30 a.m. [INS Field]

State Quarterfinals - Tuesday, July 22nd:
5:00 p.m. - Akron-Westfield (35-0) vs. Glidden-Ralston (14-11) [Mittera Field]
7:00 p.m. - Wayne (27-6) vs. Martensdale-St. Mary's (25-4) [Mittera Field]

Losers To Consolation Bracket: Play Wednesday, July 23rd at noon [INS Field]
Winners To State Semifinals: Play Thursday, July 24th at 1:30 p.m. [INS Field]

Consolation Runner-up (7th-Place Game): Wednesday, July 23rd at 4:00 p.m. [INS Field]
Consolation Final (5th-Place Game): Wednesday, July 23rd at 4:00 p.m. [Mittera Field]

Championship Runner-up (3rd-Place Game): Friday, July 25th at 9:30 a.m. [INS Field]
STATE CHAMPIONSHIP GAME: Friday, July 25th at 10:00 a.m. [Mittera Field]


2014 CLASS-2A STATE SOFTBALL TOURNAMENT SCHEDULE
**All Games Played At Rogers Park, Fort Dodge**

State Quarterfinals - Tuesday, July 22nd:
1:30 p.m. - Highland (31-1) vs. Saint Ansgar (19-8) [INS Field]
3:30 p.m. - Eddyville-Blakesburg-Fremont (24-5) vs. Alburnett (26-12) [INS Field]

Losers To Consolation Bracket: Play Wednesday, July 23rd at Noon [Dodger Field]
Winners To State Semifinals: Play Thursday, July 24th at 11:00 a.m. [Mittera Field]

State Quarterfinals - Tuesday, July 22nd:
5:30 p.m. - Earlham (28-4) vs. North Butler (18-8) [INS Field]
7:30 p.m. - Woodbury Central (28-5) vs. Maple Valley-Anthon-Oto (22-9) [INS Field]

Losers To Consolation Bracket: Play Wednesday, July 23rd at Noon [Veterans' Field]
Winners To State Semifinals: Play Thursday, July 24th at 1:00 p.m. [Mittera Field]

Consolation Runner-up (7th-Place Game): Wednesday, July 23rd at 4:00 p.m. [Veterans' Field]
Consolation Final (5th-Place Game): Wednesday, July 23rd at 4:00 p.m. [Dodger Field]

Championship Runner-up (3rd-Place Game): Friday, July 25th at 11:30 a.m. [INS Field]
STATE CHAMPIONSHIP GAME: Friday, July 25th at 12:15 p.m. [Mittera Field]


2014 CLASS-3A STATE SOFTBALL TOURNAMENT SCHEDULE
**All Games Played At Rogers Park, Fort Dodge**

State Quarterfinals - Monday, July 21st:
11:00 a.m. - East Marshall (32-3) vs. Mid-Prairie (25-10) [Mittera Field]
1:00 p.m. - Bondurant-Farrar (20-13) vs. West Burlington/Notre Dame (23-12) [Mittera Field]

Losers To Consolation Bracket: Play Tuesday, July 22nd at 9:00 a.m. [Mittera Field]
Winners To State Semifinals: Play Thursday, July 24th at 7:00 a.m. [Mittera Field]

State Quarterfinals - Monday, July 21st:
3:00 p.m. - Clarke (24-8) vs. Spirit Lake (23-8) [Mittera Field]
5:00 p.m. - Center Point-Urbana (28-9) vs. Greene County (27-7) [Mittera Field]

Losers To Consolation Bracket: Play Tuesday, July 22nd at 9:30 a.m. [INS Field]
Winners To State Semifinals: Play Thursday, July 24th at 7:30 p.m. [INS Field]

Consolation Runner-up (7th-Place Game): Wednesday, July 23rd at 10:00 a.m. [Yankee Field]
Consolation Final (5th-Place Game): Wednesday, July 23rd at Noon [Yankee Field]

Championship Runner-up (3rd-Place Game): Friday, July 25th at 1:30 p.m. [INS Field]
STATE CHAMPIONSHIP GAME: Friday, July 25th at 2:30 p.m. [Mittera Field]


2014 CLASS-4A STATE SOFTBALL TOURNAMENT SCHEDULE
**All Games Played At Rogers Park, Fort Dodge**

State Quarterfinals - Tuesday, July 22nd:
11:30 a.m. - Dallas Center-Grimes (38-1) vs. LeMars (21-16) [INS Field]
1:30 p.m. - West Delaware (30-7) vs. Norwalk (27-12) [INS Field]

Losers To Consolation Bracket: Play Wednesday, July 23rd at 10:00 a.m. [Dodger Field]
Winners To State Semifinals: Play Thursday, July 24th at 3:00 p.m. [Mittera Field]

State Quarterfinals - Tuesday, July 22nd:
3:30 p.m. - Solon (37-2) vs. Clear Creek-Amana (22-17) [INS Field]
5:30 p.m. - Carlisle (33-2) vs. Oskaloosa (29-9) [INS Field]

Losers To Consolation Bracket: Play Wednesday, July 23rd at 10:00 a.m. [Veterans' Field]
Winners To State Semifinals: Play Thursday, July 24th at 5:00 p.m. [Mittera Field]

Consolation Runner-up (7th-Place Game): Wednesday, July 23rd at 2:00 p.m. [Veterans' Field]
Consolation Final (5th-Place Game): Wednesday, July 23rd at 2:00 p.m. [Dodger Field]

Championship Runner-up (3rd-Place Game): Friday, July 25th at 3:30 a.m. [INS Field]
STATE CHAMPIONSHIP GAME: Friday, July 25th at 4:45 a.m. [Mittera Field]


2014 CLASS-5A STATE SOFTBALL TOURNAMENT SCHEDULE
**All Games Played At Rogers Park, Fort Dodge**

State Quarterfinals - Tuesday, July 22nd:
7:00 p.m. - Johnston (34-3) vs. Waukee (25-16) [Mittera Field]
7:30 p.m. - Muscatine (37-4) vs. West Des Moines Valley (26-12) [INS Field]

Losers To Consolation Bracket: Play Wednesday, July 23rd at 10:00 a.m. [Mittera Field]
Winners To State Semifinals: Play Thursday, July 24th at 3:30 p.m. [INS Field]

State Quarterfinals - Tuesday, July 22nd:
11:00 a.m. - West Des Moines Dowling Catholic (28-8) vs. Pleasant Valley (30-8) [Mittera Field]
11:30 a.m. - Southeast Polk (28-9) vs. Cedar Rapids Jefferson (34-6) [INS Field]

Losers To Consolation Bracket: Play Wednesday, July 23rd at 10:00 a.m. [INS Field]
Winners To State Semifinals: Play Thursday, July 24th at 5:30 p.m. [INS Field]

Consolation Runner-up (7th-Place Game): Wednesday, July 23rd at 2:00 p.m. [INS Field]
Consolation Final (5th-Place Game): Wednesday, July 23rd at 2:00 p.m. [Mittera Field]

Championship Runner-up (3rd-Place Game): Friday, July 25th at 5:30 p.m. [INS Field]
STATE CHAMPIONSHIP GAME: Friday, July 25th at 7:00 p.m. [Mittera Field]