The 2014 Iowa High School athletic Association State Wrestling Tournament moves into its final day. The Class 1A, 2A, and 3A championship match-ups have been set.  The Grand March and Finals for all classes begins at 6:00 p.m. on Saturday, February 22, 2014.


  – – – – – CLASS 3A: CHAMPIONSHIP MATCH-UPS – – – – – -

3A-106: Championship – - – - – - – - – -
Jack Wagner (Bettendorf) 43-4 vs. Jakob Allison (Waukee) 42-1

3A-113: Championship – - – - – - – - – -
Jacob Schwarm (Bettendorf) 44-3 vs. Henry Pohlmeyer (Johnston) 40-1

3A-120: Championship – - – - – - – - – -
Paul Glynn (Bettendorf) 39-11 vs. Alijah Jeffery (Linn-Mar, Marion) 40-0

3A-126: Championship – - – - – - – - – -
Kaz Onoo (Mason City) 43-0 vs. Bryce Meyer (Fort Madison) 29-3

3A-132: Championship – - – - – - – - – -
Fredy Stroker (Bettendorf) 47-0 vs. Jake Koethe (Valley, West Des Moines) 45-1

3A-138: Championship – - – - – - – - – -
Logan Ryan (Bettendorf) 47-1 vs. Aaron Meyer (Southeast Polk) 43-3

3A-145: Championship – - – - – - – - – -
Briar Dittmer (Southeast Polk) 35-3 vs. Bryce Steiert (Waverly-Shell Rock) 46-1

3A-152: Championship – - – - – - – - – -
Travis Willers (Pleasant Valley) 50-2 vs. Trey Blaha (Prairie, Cedar Rapids) 39-10

3A-160: Championship – - – - – - – - – -
Skyler St. John (Prairie, Cedar Rapids) 44-3 vs. Isaiah Patton (Dowling Catholic, Wdm) 42-2

3A-170: Championship – - – - – - – - – -
Corey Abernathy (Waverly-Shell Rock) 48-4 vs. Blake Wolinski (Dallas Center-Grimes) 42-5

3A-182: Championship – - – - – - – - – -
Calvin Buchanan (Sioux City, East) 40-7 vs. Mitch Bowman (North Scott, Eldridge) 38-1

3A-195: Championship – - – - – - – - – -
Andrew Holladay (Linn-Mar, Marion) 39-4 vs. Marcus Harrington (Waterloo, West) 51-0

3A-220: Championship – - – - – - – - – -
Cordell Eaton (North Scott, Eldridge) 46-4 vs. Ethan Andersen (Southeast Polk) 44-0

3A-285: Championship – - – - – - – - – -
Jake Marnin (Southeast Polk) 42-2 vs. Kaleb Staack (Waverly-Shell Rock) 47-4


- – – – – – CLASS 2A: CHAMPIONSHIP MATCH-UPS – – – – – -

2A-106: Championship – - – - – - – - – -
Tristan Birt (Wahlert, Dubuque) 41-4 vs. Connor Cleveland (New Hampton)

2A-113: Championship – - – - – - – - – -
Brock Rathbun (Center Point-Urbana) 45-0 vs. Ryan Leisure (Clear Lake) 37-3

2A-120: Championship – - – - – - – - – -
Brendan Gould (Assumption, Davenport) 37-5 vs. Blake Luna (Clarinda) 40-3

2A-126: Championship – - – - – - – - – -
Darrian Schwenke (Atlantic) 51-1vs. Brady Jennings (Osage) 43-3

2A-132: Championship – - – - – - – - – -
Oscar Ramirez (Estherville Lincoln Central) 43-1 vs. Eric Clarke (Assumption, Davenport) 30-10

2A-138: Championship – - – - – - – - – -
Andres Gonzalez (Clear Lake) 38-0 vs. Max Thomsen (Union, LaPorte City) 48-0

2A-145: Championship – - – - – - – - – -
Chase Shiltz (Creston-Orient Macksburg) 51-4 vs. Zach Skopec (Spirit Lake Park) 48-0

2A-152: Championship – - – - – - – - – -
Danny Bush (Assumption, Davenport) 42-3 vs. Zach Johnston (Adm, Adel) 38-7

2A-160: Championship – - – - – - – - – -
Jacob Holschlag (Union, LaPorte City) 47-1 vs. Drew Foster (Mediapolis) 51-2

2A-170: Championship – - – - – - – - – -
Trey Ryan (Mount Vernon) 46-4 vs. Tyler Lutes (BCLUW, Conrad) 45-2

2A-182: Championship – - – - – - – - – -
Cash Wilcke (OA-BCIG) 47-1 vs. Kyle Fank (Independence) 49-1

2A-195: Championship – - – - – - – - – -
Steven Holloway (Mediapolis) 35-1 vs. Carter Isley (Albia) 56-1

2A-220: Championship – - – - – - – - – -
Josh Cannon (Mount Vernon) 41-4 vs. Lance Evans (Solon) 30-0

2A-285: Championship – - – - – - – - – -
Tyler Putney (Forest City) 48-4 vs. Mario Pena (Hampton-Dumont) 41-5


- – – – – – CLASS 1A: CHAMPIONSHIP MATCH-UPS – – – – – -

1A-106: Championship - - - - - - - - - -
Justin Portillo (Clarion-Goldfield) 25-2 vs. Drew West (Highland, Riverside) 49-0

1A-113: Championship - - - - - - - - - -
Zach Fowler (Alburnett) 43-4 vs. Josh Portillo (Clarion-Goldfield) 27-0

1A-120: Championship - - - - - - - - - -
Nick Williams (Lisbon) 48-5 vs. Cole Mills (Hinton) 47-3

1A-126: Championship - - - - - - - - - -
Joel Haberman (Clarion-Goldfield) 35-7 vs. Brady Ruden (Wilton) 50-1

1A-132: Championship - - - - - - - - - -
Colby McIntire (Central Lyon-George Little Rock ) 36-2 vs. Carter Happel (Lisbon) 52-0

1A-138: Championship - - - - - - - - - -
Travis Cole (Highland, Riverside) 47-2 vs. Jeren Glosser (Eddyville-Blakesburg-Fremont) 48-1

1A-145: Championship - - - - - - - - - -
Blake Marolf (Eddyville-Blakesburg-Fremont) 37-2 vs. Bryce Paul (Alburnett) 46-4

1A-152: Championship - - - - - - - - - -
Noah Irons (Lake Mills) 48-0 vs. Tucker Black (Eddyville-Blakesburg-Fremont) 43-3

1A-160: Championship - - - - - - - - - -
Tyler Foubert (Eddyville-Blakesburg-Fremont) 41-4 vs. Kallan Schmelzer (Southwest Valley) 36-2

1A-170: Championship - - - - - - - - - -
Dale Hilleman (West Marshall, State Center) 47-3 vs. Dylan Windfield (Alburnett) 47-1

1A-182: Championship - - - - - - - - - -
Adam Hawkins (B-G-M, Brooklyn) 47-1 vs. Luke Huber (Hudson) 45-1

1A-195: Championship - - - - - - - - - -
Christopher Brincks (South Winneshiek, Calmar) 48-3 vs. Tyler Hoffman (East Buchanan, Winthrop) 44-0

1A-220: Championship - - - - - - - - - -
Vinnie Harvey (St. Edmond, Fort Dodge) 36-0 vs. Ryan Parmely (Maquoketa Valley, Delhi) 51-1

1A-285: Championship - - - - - - - - - -
Landan Paulsen (Woodbury Central, Moville) 33-0 vs. Semifinal - Tyler Yonkovic (Maquoketa Valley, Delhi) 51-0