2014 Iowa High School Volleyball – Class 5A Update
The Iowa Girls High School Athletic Union (IGHSAU) state volleyball tournament is under way. Here is the latest schedule and results for Class 5A Regional play, updated the morning of October 27, 2014.
CLASS 5A – Region 1
Monday, October 27, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Sioux City West | Sioux City West | Council Bluffs Thomas Jefferson | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Sioux City East | Sioux City East | Bracket Winner B1 | |||
B3 | 7:00 PM | Council Bluffs Abraham Lincoln | Council Bluffs Abraham Lincoln | Sioux City North | |||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Council Bluffs Thomas Jefferson | Bracket Winner B2 | Bracket Winner B3 |
CLASS 5A – Region 2
Monday, October 27, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Waukee | Waukee | Des Moines Lincoln | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Urbandale | Urbandale | Bracket Winner B1 | |||
B3 | 7:00 PM | Johnston | Johnston | Des Moines East | |||
| |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Waukee | Bracket Winner B2 | Bracket Winner B3 |
CLASS 5A – Region 3
Monday, October 27, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Ames | Ames | Des Moines North | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Ankeny Centennial | Ankeny Centennial | Bracket Winner B1 | |||
B3 | 7:00 PM | Cedar Rapids Jefferson | Cedar Rapids Jefferson | Marshalltown | |||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 6:00 PM | Huxley | Bracket Winner B2 | Bracket Winner B3 |
CLASS 5A – Region 4
Monday, October 27, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Cedar Rapids Kennedy | Cedar Rapids Kennedy | Cedar Rapids Washington | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Linn-Mar | Linn-Mar | Bracket Winner B1 | |||
B3 | 7:00 PM | Dowling Catholic | Dowling Catholic | Des Moines Roosevelt | |||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Newton - Newton | Bracket Winner B2 | Bracket Winner B3 |
CLASS 5A – Region 5
Monday, October 27, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Iowa City West | Iowa City West | Muscatine | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Pleasant Hill | Southeast Polk | Bracket Winner B1 | |||
B3 | 7:00 PM | West Des Moines Valley | West Des Moines Valley | Ottumwa | |||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Des Moines East | Bracket Winner B2 | Bracket Winner B3 |
CLASS 5A – Region 6
Monday, October 27, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Waterloo West | Waterloo West | Waterloo East | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Cedar Falls | Cedar Falls | Bracket Winner B1 | |||
B3 | 7:00 PM | Ankeny | Ankeny | Mason City | |||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:30 PM | Huxley | Bracket Winner B2 | Bracket Winner B3 |
CLASS 5A – Region 7
Monday, October 27, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Burlington | Burlington | Davenport Central | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Iowa City City High | Iowa City High | Bracket Winner B1 | |||
B3 | 7:00 PM | Cedar Rapids Prairie | Cedar Rapids Prairie | Davenport West | |||
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Cedar Rapids Jefferson | Bracket Winner B2 | Bracket Winner B3 |
CLASS 5A – Region 8
Monday, October 27, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B1 | 7:00 PM | Clinton | Clinton | Dubuque Hempstead | |||
Thursday, October 30, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B2 | 7:00 PM | Pleasant Valley | Pleasant Valley | Bracket Winner | |||
B3 | 7:00 PM | Bettendorf | Bettendorf | Dubuque Senior | |||
-----
Tuesday, November 04, 2014 | |||||||
Game | Time | Location | Team | Score | Team | ||
B4 | 7:00 PM | Davenport West | Bracket Winner B2 | Bracket Winner B3 |