The 2014 Iowa High School Athletic Association 2A Wrestling Championship Round 1 pairings have been set.


2A-106 - - - - -
1. Carter Cox, Atlantic, Fr 23-6
2. Dante Tacchia, Iowa Falls-Alden, Fr 30-10

3. Josh Keller, Columbus Community, Columbus Junction, So 36-6
4. Zackary Snyder, Estherville Lincoln Central, Fr 24-21

5. Britton Gibson, Winterset, Jr 33-8
6. Nate Lasher, Charles City, Fr 27-11

7. Tristan Birt, Wahlert, Dubuque, Jr 38-4
8. Eric Lenz, Tipton, Jr 37-2

9. Brennen Doebel, Clear Lake, Jr 34-1
10. Wil Beach, Harlan, Jr 34-9

11. Brayden Curry, Sergeant Bluff-Luton, Fr 18-1
12. Andrew Waite, Washington, Fr 27-14

13. Connor Cleveland, New Hampton, So 41-1
14. Bailey Tuma, Van Meter, Jr 41-13

15. Derek Holschlag, Union, LaPorte City, Fr 40-6
16. Bryant Woodford, Central Clinton, DeWitt, So 22-16

2A-113 - - - - -

1. Patrick Woods, West Delaware, Manchester, Sr 42-1
2. Kyle Anderson, Washington, Fr 36-8

3. Brock Rathbun, Center Point-Urbana, So 42-0
4. Mitch Evens, Independence, Jr 33-18

5. Devin Phaly, Sergeant Bluff-Luton, Jr 46-7
6. Carter Barkema, Hampton-Dumont, So 33-10

7. Brady Kyner, Carlisle, Fr 33-2
8. Kade VanKirk, Perry, So 39-12

9. Shea Swafford, Mediapolis, So 38-8
10. Jacob Fenske, Assumption, Davenport, So 31-7

11. Brandon Mayer, Crestwood, Jr 37-2
12. Max Wehage, Vinton-Shellsburg, Jr 33-8

13. Ryan Leisure, Clear Lake, Fr 34-3
14. Samuel Klarenbeek, Boyden-Hull/Rock Valley, Sr 40-2

15. Kruz Adamson, Creston, Sr 37-6
16. Austin Pontier, Interstate 35, Truro, So 44-10

2A-120 - - - - -
1. Fletcher Green, Washington, Sr 42-0
2. Chase Lienhard, Crestwood, So 38-9

3. Ryan Schmalen, Clear Lake, Jr 10-1
4. Brendan Gould, Assumption, Davenport, Sr 34-5

5. Colton Milosevich, Woodward-Granger, Sr 41-3
6. Connor Ascherl, MOC-Floyd Valley, Fr 37-4

7. Louis Gnida, Solon, Jr 38-5
8. Dillion Cox, Atlantic, Sr 46-5

9. Johnny Etherington, Charles City, Jr 26-3
10. Mason Buster, Mediapolis, So 37-11

11. Elliot Henderson, West Liberty, Sr 39-4
12. Freddie Seeley, Webster City, Jr 33-19

13. Oakley Sengchan, Sergeant Bluff-Luton, Sr 37-13
14. Derek Koster, Winterset, So 18-20

15. Blake Luna, Clarinda, Sr 37-3
16. Ryder Albertsen, Union, LaPorte City, Jr 29-12

2A-126 - - - - -
1. Zach Underhill, East Marshall, LeGrand, Sr 44-7
2. Nathan Macki, Ballard, Jr 19-8

3. Darrian Schwenke, Atlantic, Sr 48-1
4. Brice Everson, Camanche, So 35-6

5. Shadow Leshen, Albia, Sr 58-0
6. Mason Miller, Winterset, Sr 23-3

7. Efrain Anzua, MOC-Floyd Valley, Sr 34-5
8. Maxwell Forsyth, Charles City, So 22-9

9. Parker Witthuhn, Roland-Story, Story City, Jr 30-7
10. Dylan Beaver, Benton Community, Jr 13-7

11. Sam Phillips, West Delaware, Manchester, Sr 39-4
12. Dylan Forkner, Greene County, Sr 37-4

13. Caleb Coleman, Bondurant-Farrar, Jr 35-7
14. Tristan Clark, Pcm, Monroe, Jr 34-9

15. Brady Jennings, Osage, Jr 40-3
16. Duece Phaly, Sergeant Bluff-Luton, Sr 39-17

2A-132 - - - - -
1. Brock Jennings, Osage, Fr 34-10
2. Jordan Challen, Greene County, Jr 36-6

3. Oscar Ramirez, Estherville Lincoln Central, Sr 40-1
4. Kade Steuhm, Solon, Jr 24-3

5. Bryce Leshen, Albia, So 51-0
6. Ryan Faught, Clear Lake, So 28-8

7. Trevor Harsh, Adm, Adel, Jr 36-13
8. Connor Wickman, West Delaware, Manchester, Sr 29-13

9. Alexander Schmitz, Kuemper Catholic, Carroll, Sr 38-5
10. Hunter Slifka, Crestwood, Sr 39-3

11. Nick Hyland, Vinton-Shellsburg, So 35-4
12. Hunter Morrow, Cherokee, Jr 31-5

13. Mitchell Broer, Ballard, Sr 37-5
14. Tristan Pohren, Washington, Sr 44-6

15. Eric Clarke, Assumption, Davenport, Sr 27-10
16. Austin Moen, Saydel, Jr 28-9

2A-138 - - - - -
1. Elijah Dahl, MOC-Floyd Valley, Sr 40-1
2. Tionte Parks, Assumption, Davenport, Sr 29-8

3. Tommy Bradshaw, Greene County, So 40-2
4. Bradley Conley, Mediapolis, Jr 42-6

5. Grant Sherman, Saydel, Jr 36-4
6. Ryan Muller, Mount Vernon, Jr 26-17

7. Andres Gonzalez, Clear Lake, Sr 35-0
8. Christian Fox, Osage, Sr 42-4

9. Cody Naber, Beckman Catholic,Dyersville, Sr 41-3
10. Cain Blenderman, Sergeant Bluff-Luton, Fr 33-20

11. Kieran Robuck, Knoxville, Sr 36-6
12. Joey Huntington, Creston, So 37-11

13. Max Thomsen, Union, LaPorte City, Jr 45-0
14. Chase Wyant, Van Meter, Sr 44-9

15. Wyatt Forsyth, Charles City, Sr 27-6
16. Wyatt Rhoads, Gilbert, Jr 42-9

2A-145 - - - - -
1. Garret Jay, Grinnell, Jr 38-7
2. Jacob Powers, Webster City, Sr 41-5

3. Chase Shiltz, Creston, Fr 48-4
4. Steven Garcia, Sergeant Bluff-Luton, Sr 46-5

5. Chase Straw, Independence, Jr 47-0
6. Carter Cahill, Central Clinton, DeWitt, Sr 18-11

7. Trevor McLaughlin, Union, LaPorte City, Jr 44-3
8. Bradley Irwin, Centerville, Jr 41-13

9. Austin Long, Algona, Jr 30-12
10. Race Brant, Woodward-Granger, So 37-9

11. Zach Skopec, Spirit Lake Park, Sr 45-0
12. Jared Eischeid, Kuemper Catholic, Carroll, Sr 30-4

13. Tristen Finch, Assumption, Davenport, Jr 36-3
14. Alex Mitchell, Charles City, Sr 17-5

15. Cole Erickson, Mediapolis, Jr 33-2
16. Aaron Schultz, Williamsburg, Sr 44-8

2A-152 - - - - -
1. Seth Stetzel, Perry, Sr 36-5
2. Kory Kuecker, Algona, Sr 33-8

3. Griffin Osing, Albia, Sr 36-5
4. Blake Gjerde, Estherville Lincoln Central, Sr 36-10

5. Brody Beck, Grinnell, Sr 49-1
6. Zach Milks, Charles City, Sr 29-5

7. Danny Bush, Assumption, Davenport, Sr 39-3
8. Cole Reiter, Union, LaPorte City, Sr 36-12

9. Tanner Hild, Webster City, Sr 31-6
10. Jeremy Scheuermann, Greene County, Sr 41-5

11. Bret Tomoson, Sergeant Bluff-Luton, Sr 45-3
12. Drew Buster, Mediapolis, Sr 46-3

13. Douglas Perrin, Osage, Sr 26-7
14. Zach Johnston, Adm, Adel, So 35-7

15. Michael Neal, Vinton-Shellsburg, Jr 28-4
16. Mason Cousins, Central Clinton, DeWitt, Jr 26-12

2A-160 - - - - -
1. Jake Voss, West Delaware, Manchester, Sr 39-4
2. Brett Leshen, Albia, Sr 50-1

3. Jacob Holschlag, Union, LaPorte City, Jr 44-1
4. Ryan Woods, Osage, Sr 36-12

5. Dylon Van`t Hof, Sioux Center, Sr 37-0
6. Beau Sorenson, Forest City, Jr 43-8

7. Landon Schuessler, North Polk, Alleman, Sr 18-2
8. Tayler Pettit, Creston, Jr 38-20

9. Drew Foster, Mediapolis, Sr 48-2
10. Trace Timmons, Assumption, Davenport, Sr 28-16

11. Nick Baumler, North Fayette Valley, So 39-2
12. Vic Malloy, Williamsburg, So 41-11

13. Alex Oswald, Webster City, Sr 34-5
14. David Trucksess, Spirit Lake Park, Sr 28-9

15. J.J. Clark, Clarinda, So 41-6
16. Colton Ranney, Central Decatur, Leon, Jr 43-13

2A-170 - - - - -
1. Adam Drain, Mediapolis, Sr 32-3
2. Dillon Johnson, Osage, Sr 33-10

3. Tyler Frideres, Algona, Sr 33-4
4. Weslee Haynes, Wahlert, Dubuque, Sr 37-6

5. Jake Sherman, Saydel, Sr 36-3
6. Zach De Jager, Western Christian/Unity Christian, Sr 36-5

7. Trey Ryan, Mount Vernon, Sr 43-4
8. Dusty Swindler, Clarinda, Sr 38-14

9. Tyler Lutes, BCLUW, Conrad, Sr 42-2
10. Dalton Folkerts, Albia, Sr 54-4

11. Brent Lammers, West Delaware, Manchester, Jr 39-4
12. Grant Lehmann, Hampton-Dumont, Sr 34-10

13. Mitchell Sandbulte, Sioux Center, Jr 35-7
14. Jacob Bair, Clarke, Osceola, Sr 34-9

15. Trevor Frain, Creston, Sr 49-3
16. Kolton Smith, South Tama County, Tama, Sr 21-7

2A-182 - - - - -
1. Jordan Challis, Tipton, So 40-5
2. Connor Nosbisch, Clear Lake, Jr 31-8

3. Adam Baker, Creston, Sr 46-8
4. Riley Hasken, Wahlert, Dubuque, Jr 39-6

5. Phirom Peterschmidt, Mid-Prairie, Wellman, Sr 39-2
6. Trenton Wells, Central Decatur, Leon, Jr 45-6

7. Cash Wilcke, OA-BCIG, Jr 44-1
8. Chase Reising, Oelwein, Sr 26-4

9. Joe Teague, Algona, Jr 40-0
10. Mitchell Spenler, Williamsburg, Sr 37-10

11. Gabriel Rangel, Assumption, Davenport, Jr 36-5
12. Cain Johanns, Clarinda, Jr 29-15

13. Julio Sanchez, Grinnell, Jr 45-5
14. Brad Skubal, Washington, Jr 37-7

15. Kyle Fank, Independence, Sr 46-1
16. Stefan Kinsinger, MOC-Floyd Valley, Jr 36-6

2A-195 - - - - -
1. Matt McMillan, Independence, So 39-9
2. Seth Maitlen, Creston, So 37-10

3. Christian Brobst, Bishop Heelan Catholic, Sioux City, Sr 43-2
4. Dalton Vest, South Tama County, Tama, Sr 24-10

5. Steven Holloway, Mediapolis, Jr 32-1
6. Dylan Fielder, Webster City, Sr 40-3

7. Jared Keenan, Grinnell, Sr 37-8
8. Chase Kraklio, Central Clinton, DeWitt, Sr 33-11

9. Cale Stork, Harlan, Sr 45-3
10. Zach Lamphere, Oelwein, Jr 38-8

11. Jace Hadachek, Union, LaPorte City, Jr 38-7
12. Darin Greenfield, Sheldon/South O`Brien, Jr 20-6

13. Reed Dreyer, Humboldt, Sr 39-5
14. Carter Isley, Albia, So 53-1

15. Chase Hager, Assumption, Davenport, Jr 17-11
16. Lonnie Harper, Interstate 35, Truro, Sr 40-8

2A-220 - - - - -
1. Chase Bonner, Estherville Lincoln Central, Jr 43-4
2. Zach Adrian, Assumption, Davenport, Sr 25-8

3. Tyler Christensen, Atlantic, Sr 43-7
4. Ethan Lamm, Mediapolis, Sr 35-18

5. Anthony Clayton, Grinnell, Jr 39-14
6. Josh Cannon, Mount Vernon, Sr 38-4

7. Kendrick Suntken, Hampton-Dumont, Jr 33-5
8. Travis McMillan, Oelwein, So 31-13

9. Stephen Kruse, Louisa-Muscatine, Sr 32-5
10. Taylor Christensen, Sergeant Bluff-Luton, Jr 33-12

11. Mark Ramirez, Columbus Community, Columbus Junction, Sr 40-4
12. Dallon Bendorf, Harlan, Sr 40-7

13. Lance Evans, Solon, Sr 27-0
14. Spencer Benton, Van Meter, Sr 49-4

15. Tyler Johansen, North Fayette Valley, Jr 37-2
16. Alex Silberstein, Ballard, Jr 34-14

2A-285 - - - - -
1. Nathan Heath, Adm, Adel, So 36-9
2. Tyler Putney, Forest City, Sr 45-4

3. Dakota Calfee, Clarinda, Sr 36-6
4. Gregory Palma, Boyden-Hull/Rock Valley, Jr 22-7

5. Dalton Lape, North Fayette Valley, Sr 30-6
6. Dylan VanDusen, West Liberty, Jr 33-7

7. Logan Linderbaum, Solon, Jr 33-8
8. Dillon Wagner, Mediapolis, Jr 29-23

9. Mario Pena, Hampton-Dumont, Jr 38-5
10. Bobby Heilman, Interstate 35, Truro, Sr 40-12

11. Darian Tillman, Sergeant Bluff-Luton, Sr 40-14
12. Jezidiah Phippen, Atlantic, Sr 35-21

13. Daniel Pike, Monticello, Sr 36-3
14. Mitch Ciesielski, Independence, Sr 16-11

15. Kyle Davis, Columbus Community, Columbus Junction, Jr 39-3
16. Quintin Taylor, Benton Community, Sr 39-5