Contact Us

2014 IHSAA State Wrestling 1A Championship – Round 1 Match-Ups

The 2014 Iowa High School Athletic Association 3A Wrestling Championship Round 1 pairings have been set.

Click Here to return to State Wrestling Tournament Page


Click Here for Class 1A Results

1A-106 – - – - -
1. Justin Portillo, Clarion-Goldfield, So 22-2
2. Tanner Greenwald, Wilton, So 14-6

3. Austin Flynn, Ogden, Fr 29-9
4. Joel Becerra, A-H-S-T, Fr 33-13

5. Jordan Schmitz, Don Bosco, Gilbertville, Sr 40-5
6. Skylar Solko, Alta-Aurelia, Fr 35-7

7. Brock Henderson, North-Linn, Troy Mills, Fr 35-4
8. Josh Jordan, Iowa Valley, Marengo, Jr 32-12

9. Drew West, Highland, Riverside, Fr 46-0
10. Jeremiah Colon, Newman Catholic, Mason City, So 38-3

11. Kody Berg, Westwood, Sloan, Fr 47-1
12. Blake Bauer, Southeast Warren, Liberty Center, Fr 34-15

13. Tanner Lundgren, Emmetsburg, Fr 27-16
14. Logan Johnson, Aplington-Parkersburg, So 34-8

15. Ross Randall, West Marshall, State Center, Fr 31-11
16. Ben Moyer, Alburnett, Fr 37-11

1A-113 – - – - -
1. Zach Fowler, Alburnett, Sr 40-4
2. Craig Rice, Southwest Iowa, Jr 30-9

3. Ryan Cale, Cardinal, Eldon, Sr 34-5
4. Shane Funk, Woodbury Central, Moville, Jr 42-14

5. Kyle Juelsgaard, Audubon, Jr 37-12
6. Jack Walker, Wapello, Sr 22-8

7. Kody Kugel, Dike-New Hartford, So 31-10
8. Ryan Szalat, St. Edmond, Fort Dodge, Jr 29-5

9. Jared Hensley, Bedford/Lenox, Fr 35-1
10. Gannon Cook, East Buchanan, Winthrop, Fr 24-11

11. Jose Montes, West Sioux, Hawarden, Sr 36-10
12. Briar Cochran, Moravia, So 41-3

13. Bryce West, Highland, Riverside, Fr 43-1
14. Guy Sudmann, Underwood, Fr 33-21

15. Josh Portillo, Clarion-Goldfield, So 24-0
16. Jeremy Schmitz, Don Bosco, Gilbertville, Fr 27-14

1A-120 – - – - -
1. Shawn Heaning, Ogden, Sr 20-6
2. Mitch Van Beek, Central Lyon, Rock Rapids, Fr 34-11

3. Nick Willams, Lisbon, So 45-5
4. Tucker Franklin, Alburnett, Fr 23-20

5. Jacob Hansen, West Fork, Sheffield, Fr 28-3
6. Christian Polley, Tri-Center, Neola, Jr 39-3

7. Jacob Krakow, Iowa Valley, Marengo, Fr 39-6
8. Zach Andrews, Belmond-Klemme, So 30-8

9. Cole Mills, Hinton, Sr 44-3
10. Dusten Reed, Bedford/Lenox, Jr 44-5

11. Colton Dietrick, Jesup, Jr 38-8
12. Sheldon Ealy, English Valleys, North English, Jr 32-6

13. Riley Klein, Underwood, Sr 46-4
14. Dalton Nelson, North Butler, Greene, Fr 34-6

15. Kaden McClintock, St. Edmond, Fort Dodge, Sr 24-1
16. Brett Stevens, Colfax-Mingo, Sr 28-7

1A-126 – - – - -
1. Zach Russell, Iowa Valley, Marengo, Sr 40-10
2. Carter Carew, West Branch, Sr 35-6

3. Joel Haberman, Clarion-Goldfield, Jr 32-7
4. Jacob Koch, Alburnett, Sr 25-16

5. Jake Hunerdosse, Southeast Warren, Liberty Center, Jr 48-3
6. Cole Fox, Don Bosco, Gilbertville, Jr 30-9

7. Brad Kerkhoff, Audubon, Jr 44-6
8. Dylan Schuck, Sibley-Ocheyedan, Fr 42-9

9. Brady Ruden, Wilton, Sr 47-1
10. Cooper White, West Marshall, State Center, Fr 37-11

11. Jared Coyle, Maquoketa Valley, Delhi, Sr 45-5
12. Michael Olsen, Lake Mills, Fr 33-16

13. Trent Johnson, Dike-New Hartford, Fr 40-3
14. Dalton McCarroll, Clarinda Academy, Jr 9-7

15. Lane Nichols, Woodbury Central, Moville, Jr 51-4
16. Tom Jennings, Underwood, So 32-18

1A-132 – - – - -
1. Colby McIntire, Central Lyon, Rock Rapids, Jr 33-2
2. Kaleb Simacek, Manson Northwest Webster, Fr 25-9

3. Jake Mulford, Audubon, So 27-7
4. Drake Healey, Iowa Valley, Marengo, Jr 47-5

5. Gabe Henderson, Southeast Warren, Liberty Center, Jr 30-5
6. Logan Mays, Wilton, Jr 37-5

7. Blake Meyer, Sumner-Fredericksburg, Jr 44-1
8. Thomas Tittle, Cascade, Western Dubuque, Sr 25-15

9. JD Rader, South Hamilton, Jewell, Jr 37-0
10. Kyle Green, Sibley-Ocheyedan, So 31-18

11. Cody Brown, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Jr 32-8
12. Tucker Bluml, Riverside, Jr 34-15

13. Carter Happel, Lisbon, So 49-0
14. Brett Carstens, Coon Rapids-Bayard, Sr 25-11

15. Hunter Washburn, Alburnett, Jr 34-5
16. Nick Mangrich, Don Bosco, Gilbertville, So 29-16

1A-138 – - – - -
1. Derik Bailey, Maple Valley-Anthon-Oto, Sr 42-3
2. Sawyer Amling, Edgewood-Colesburg, Jr 31-2

3. Taylor Lehman, Clarion-Goldfield, Sr 32-5
4. Lane Rumelhart, Guthrie Center, Jr 43-10

5. Karsen Seehase, Sumner-Fredericksburg, Fr 27-5
6. Nathan Fritz, Sigourney-Keota, Jr 37-7

7. Travis Cole, Highland, Riverside, Sr 44-2
8. Garrett Sayler, Sibley-Ocheyedan, Fr 41-11

9. Conner Shulista, Alburnett, So 36-5
10. Drew Anderson, Westwood, Sloan, Fr 42-6

11. Erik Freed, Mount Ayr, Sr 50-4
12. Coleby Bratrud, Northwood-Kensett, Jr 35-5

13. Jeren Glosser, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Jr 45-1
14. Chris Paulsen, Don Bosco, Gilbertville, So 31-15

15. Derek Erdman, Marcus-Meriden-Cleghorn, So 37-6
16. Zach Keppy, Wilton, Jr 35-8

1A-145 – - – - -
1. Caleb Wedeking, North Butler, Greene, Jr 38-1
2. Casey Beaver, Regina, Iowa City, Sr 15-6

3. Payton Rice, Manson Northwest Webster, Sr 48-1
4. Kyle Bauerkemper, A-H-S-T, Sr 20-12

5. Luke Klingensmith, Woodbury Central, Moville, Jr 41-13
6. Ethan Kleitsch, Wapsie Valley, Fairbank, Sr 29-8

7. Blake Marolf, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Jr 34-2
8. Hunter Russel, Bedford/Lenox, So 31-17

9. Zach Axmear, English Valleys, North English, Fr 46-4
10. Eric Buckendahl, Turkey Valley, Jackson Junction, Sr 18-6

11. Trevor Smith, Audubon, Jr 43-11
12. Brady Schmidt, Lake Mills, Jr 35-13

13. Bryce Paul, Alburnett, So 43-4
14. Noah Bouse, Okoboji, Milford, So 35-9

15. Alex Mitchell, Southeast Warren, Liberty Center, Jr 42-11
16. Lane Boender, Sigourney-Keota, So 36-15

1A-152 – - – - -
1. Noah Irons, Lake Mills, Sr 45-0
2. Kaleb Schmidt, Wilton, Sr 42-8

3. Jacob Hoch, Southeast Warren, Liberty Center, Jr 46-6
4. Josh Hopkins, East Mills, So 39-3

5. Cody Nelson, North Butler, Greene, Sr 34-4
6. Dakota Drenth, Hartley-Melvin-Sanborn, Jr 40-4

7. Brandon Ackerman, Wapsie Valley, Fairbank, Sr 33-5
8. Jared Johnson, West Marshall, State Center, So 43-9

9. Tyler Donovan, West Branch, Sr 39-3
10. Logan Nelson, Clarion-Goldfield, Jr 26-13

11. Cody Kingery, Underwood, Jr 51-3
12. Austin Lentz, Ogden, So 32-6

13. Gable Verschoor, Woodbury Central, Moville, Jr 42-12
14. Noah Huber, Hudson, So 36-12

15. Tucker Black, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Sr 40-3
16. Jett Kuhens, Starmont, Sr 36-9

1A-160 – - – - -
1. Marcus Siegwarth, Central, Elkader, Sr 17-4
2. Henry Haglund, Ogden, Sr 33-6

3. Tyler Foubert, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Sr 38-4
4. Daniel Bishop, Hinton, Fr 37-10

5. Wyatt Lewis, St. Albert, Council Bluffs, Sr 51-1
6. Bryce Oveson, Wilton, Fr 37-11

7. Blake Pruisner, Aplington-Parkersburg, Jr 28-7
8. Spencer Fluckiger, Southeast Webster-Grand, Burnside, Sr 29-6

9. Kallan Schmelzer, Southwest Valley, Sr 33-2
10. Steve Huber, Maquoketa Valley, Delhi, Jr 33-13

11. Schuyler Rilling, Woodbury Central, Moville, Sr 49-8
12. Caden Doll, Lynnville-Sully, Sr 42-2

13. Casey Pence, West Branch, Sr 32-0
14. Austin Fink, A-H-S-T, Sr 26-4

15. Kegen Fingalsen, Central Springs, Jr 40-2
16. Jake Hogan, Don Bosco, Gilbertville, Sr 17-1

1A-170 – - – - -
1. Gavin Gremmel, Clarinda Academy, Sr 27-0
2. Zach Fugitt, Central Lyon, Rock Rapids, Jr 30-16

3. Koy Snider, Wilton, Sr 41-6
4. Ryan Even, Jesup, So 33-12

5. Ryan Hageman, South Winneshiek, Calmar, Jr 42-3
6. Payton Housman, Riverside, Sr 45-5

7. Dale Hilleman, West Marshall, State Center, Jr 44-3
8. Tyler Hubrich, Pocahontas Area, Sr 38-11

9. Brandon Thompson, Lawton-Bronson, Sr 24-8
10. Spencer Winnett, Coon Rapids-Bayard, Sr 28-12

11. Dylan Windfield, Alburnett, Sr 44-1
12. Jordan Woodward, Lisbon, Jr 37-11

13. Logan Moore, West Monona, Onawa, Sr 46-0
14. Trevor Pagel, Sumner-Fredericksburg, Jr 38-9

15. Tyler Kutz, South Central Calhoun, Sr 49-5
16. Dillon Pigsley, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Sr 34-6

1A-182 – - – - -
1. Adam Hawkins, B-G-M, Brooklyn, Sr 44-1
2. Adam Poduska, North Cedar, Stanwood, Jr 29-11

3. Lucas Dolder, Manson Northwest Webster, Sr 5-0
4. Austin Hoyle, Alburnett, Jr 28-20

5. Austin Laabs, Guthrie Center, Jr 43-4
6. Derek Kohlmeyer, Sumner-Fredericksburg, Jr 41-2

7. Evan Hansen, Exira/Elk Horn-Kimballton, Jr 53-0
8. James Walter, Alta-Aurelia, Jr 33-13

9. Brennen Grimm, English Valleys, North English, Jr 37-7
10. Josh Ramos, Cardinal, Eldon, Sr 27-11

11. Nathan Howe, Mfl MarMac, Sr 39-10
12. Ryan Anderson, Clarion-Goldfield, Jr 21-14

13. Luke Huber, Hudson, Sr 42-1
14. Zach Barton, Southwest Valley, Sr 34-6

15. Jacob Letsche, Marcus-Meriden-Cleghorn, Sr 32-10
16. Jacob Becker, Westwood, Sloan, Sr 40-5

1A-195 – - – - -
1. Justin Theisen, Marcus-Meriden-Cleghorn, Sr 36-4
2. Andrew Olsen, Lake Mills, Jr 29-10

3. Ben Wellman, Tri-Center, Neola, Sr 41-0
4. Christian Williams, B-G-M, Brooklyn, Sr 39-8

5. Ty Schieder, Southeast Warren, Liberty Center, Jr 42-3
6. Clayton Juhl, North Cedar, Stanwood, Jr 26-6

7. Christopher Brincks, South Winneshiek, Calmar, Sr 45-3
8. Kris Ihde, Clayton Ridge, Guttenberg, Sr 31-9

9. Rylan Richardson, South Central Calhoun, So 40-6
10. Matt Naig, Sibley-Ocheyedan, Fr 36-13

11. Hunter Johnston, Eddyville-Blakesburg-Fremont, Jr 37-10
12. Trey Sander, Exira/Elk Horn-Kimballton, Sr 42-2

13. Matt Montgomery, Lisbon, Sr 42-6
14. Wilson Solorzano, Panorama, Panora, Jr 41-13

15. Tyler Hoffman, East Buchanan, Winthrop, Sr 41-0
16. Tyler Larson, Nashua-Plainfield, Jr 37-11

1A-220 – - – - -
1. Matt Fett, Audubon, Sr 44-8
2. Robbie Carrothers, Alburnett, Jr 27-17

3. Vinnie Harvey, St. Edmond, Fort Dodge, Sr 33-0
4. Marcus Boldy, Panorama, Panora, Jr 34-22

5. Clay Meinders, Agwsr, Ackley, Jr 38-1
6. Tucker Fowler, Sigourney-Keota, Sr 36-8

7. Logan Reddick, Wilton, Jr 38-10
8. Travis VanderStreek, Central Lyon, Rock Rapids, Jr 41-4

9. Ryan Parmely, Maquoketa Valley, Delhi, Jr 48-1
10. Sean O`Neill, St. Albert, Council Bluffs, Sr 39-7

11. Cale Crowder, Guthrie Center, Jr 39-7
12. Cody Schoop, South Central Calhoun, Sr 25-4

13. Tate VanDyne, Wayne, Corydon, Jr 34-7
14. Mason Lovrien, Clarksville, Sr 34-5

15. Blake Sappingfield, Lawton-Bronson, Sr 34-4
16. Jared Brinkman, Regina, Iowa City, Fr 26-13

1A-285 – - – - -
1. Luke Kuennen, Turkey Valley, Jackson Junction, Sr 35-1
2. Avery Jacobs, New London, Jr 31-4

3. Tim Butcher, Manson Northwest Webster, So 43-6
4. Joe Graf, Logan-Magnolia, Sr 40-7

5. Landan Paulsen, Woodbury Central, Moville, Jr 30-0
6. Kyler Schott, North-Linn, Troy Mills, Fr 32-14

7. Bryce Brown, Sigourney-Keota, Jr 31-4
8. Garrett Johnston, Panorama, Panora, Sr 46-3

9. Ryley Howell, Wapello, Sr 30-0
10. Blane Bark, Nashua-Plainfield, Jr 33-12

11. David Howell, East Mills, Sr 34-1
12. Mitch Gambrill, Clarion-Goldfield, Sr 34-6

13. Tyler Yonkovic, Maquoketa Valley, Delhi, Sr 48-0
14. Cody Thompson, Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire, Jr 41-3

15. Joe Ricker, Mount Ayr, Jr 50-2
16. Dawson Dahlke, C-M-B, Baxter, Sr 19-13

More From KCRR 97.7

Best of the Web

Leave a Comment

It appears that you already have an account created within our VIP network of sites on . To keep your points and personal information safe, we need to verify that it's really you. To activate your account, please confirm your password. When you have confirmed your password, you will be able to log in through Facebook on both sites.

Forgot your password?

*Please note that your points, prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

It appears that you already have an account on this site associated with . To connect your existing account with your Facebook account, just click on the account activation button below. You will maintain your existing profile and VIP program points. After you do this, you will be able to always log in to http://kcrr.com using your Facebook account.

*Please note that your points, prizes and activities will not be shared between programs within our VIP network.

Please fill out the information below to help us provide you a better experience.

Register on KCRR 97.7 quickly by logging in with your Facebook account. It's just as secure, and no password to remember!

Not a Member? Sign Up Here

Register on KCRR 97.7 quickly by logging in with your Facebook account. It's just as secure, and no password to remember!