Class-3A features eight, eight-team regions. Each team begins post-season play with regional quarterfinal games on Tuesday, July 8, 2014. Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 pm, unless indicated otherwise.

Click Below to See Each Region
CLASS-1A | CLASS-2A | CLASS-3A | CLASS-4A | CLASS-5A
 


CLASS-3A REGIONAL SOFTBALL PAIRINGS

Region 1:

MOC-Floyd Valley vs. Sioux Center at Sioux Center – Tuesday, July 8
Cherokee vs. OA-BCIG at Battle Creek – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Sioux Center – Friday, July 11

Kuemper Catholic vs. Sergeant Bluff-Luton at Sergeant Bluff – Tuesday, July 8
Greene County vs. East Sac County at Wall Lake – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Sergeant Bluff – Friday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Monday, July 14 at LeMars at 7:30 pm


Region 2:

Estherville-Lincoln Central vs. Boyden-Hull/Rock Valley at Boyden – Tuesday, July 8
Sheldon vs. Spirit Lake at Spirit Lake – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Boyden (Boyden-Hull/Rock Valley) – Friday, July 11

Forest City vs. Osage at Osage – Tuesday, July 8
Clear Lake vs. Garner-Hayfield/Ventura – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Osage – Friday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Monday, July 14 at Emmetsburg


Region 3:

Nevada vs. Bondurant-Farrar at Bondurant – Tuesday, July 8
Gilbert vs. Roland-Story at Roland – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Bondurant (Bondurant-Farrar) – Friday, July 11

North Polk vs. Iowa Falls-Alden at Iowa Falls – Tuesday, July 8
Hampton-Dumont vs. Humboldt at Humboldt – Tuesday, July 8
Semifinal:  Winners Above Play At Iowa Falls (Iowa Falls-Alden) – Friday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Monday, July 14 at Roland (Roland-Story)


Region 4:

South Tama vs. East Marshall at Le Grand – Tuesday, July 8
La Porte City Union vs. Waterloo Columbus Catholic – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Le Grand (East Marshall) – Friday, July 11

Waukon vs. Crestwood at Cresco – Tuesday, July 8
New Hampton vs. North Fayette Valley – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Cresco (Crestwood) – Friday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Monday, July 14 at Waterloo (West)


Region 5:

Oelwein vs. Center Point-Urbana at Center Point – Tuesday, July 8
Independence vs. Vinton-Shellsburg at Vinton – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Center Point (Center Point-Urbana) – Friday, July 11

Dyersville Beckman Catholic vs. Mount Vernon at Mount Vernon – Tuesday, July 8
Monticello vs. Anamosa at Anamosa – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Mount Veron – Friday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Monday, July 14 at Cedar Rapids (Jefferson)


Region 6:

Tipton vs. Benton Community at Van Horne – Tuesday, July 8
Camanche vs. Northeast at Goose Lake – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Van Horne (Benton Community) – Friday, July 11

Louisa-Muscatine vs. Mid-Prairie at Kalona – Tuesday, July 8
Williamsburg vs. West Liberty at West Liberty – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Kalona (Iowa Mennonite) – Friday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Monday, July 14 at Iowa City (West)


Region 7:

Chariton vs. Interstate 35 at Truro – Tuesday, July 8
Davis County vs. Prairie City-Monroe at Monroe – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Truro (Interstate 35) – Friday, July 11

Mediapolis vs. West Burlington/Notre Dame at West Burlington – Tuesday, July 8
Central Lee vs. Albia at Albia – Tuesday, July 8
Semifinals: Winners Above Play At West Burlington (West Burlington/Notre Dame) – Friday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Monday, July 14 at Ottumwa


Region 8:

Centerville vs. Clarke at Osceola – Tuesday, July 8
Clarinda vs. Shenandoah at Shenandoah – Tuesday, July 8
Semifinal: Winners Above Play At Osceola (Clarke) – Friday, July 11

West Central Valley vs. ADM at Adel – Tuesday, July 8
Red Oak vs. Atlantic at Atlantic – Tuesday, July 8
Quarterfinal: Winners Above Play At Adel (ADM) – Friday, July 11

REGIONAL CHAMPIONSHIP: Monday, July 14 at Winterset

**All Games Begin at 7:00 pm, Unless Noted**
**Coin Flip 30 Minutes Prior To Each Game Will Determine Home Team**